Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
gasparovic v litve - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ivan Gašparovič (prezident SR) a Dalia Grybauskaite (prezidentka Litvy) Foto: SITA/AP Photo/Mindaugas Kulbi
7. júna 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Gašparovič v Litve hovoril aj o jadrovej energetike

Energia z jadra je budúcnosťou energetického sektora, vyhlásil prezident SR Ivan Gašparovič počas oficiálnej návštevy Litvy v pondelok (6.6.). Litovská prezidentka Dalia Grybauskaite zdôraznila, že kroky Slovenska k zabezpečeniu svojej energetickej nezávislosti sú perfektným príkladom pre Litvu. Vilnius v súčasnosti hľadá strategického investora pre výstavbu novej jadrovej elektrárne. 

„Slovenská republika podporuje energetickú bezpečnosť a diverzifikáciu zdrojov, o ktorú sa snažia pobaltské štáty v ostatnom období,“ uviedol na stretnutí Gašparovič.

Atómová energia nie je otázkou spoločnej politiky EÚ, zdôraznila Dalia Grybauskaite na tlačovej konferencii so slovenským prezidentom. Vilnius preto podľa litovskej prezidentky neráta s pomocou Bruselu pri plánovanej výstavbe jadrovej elektrárne Visaginas, ktorá má posilniť energetickú bezpečnosť Litvy.

„Môžeme hovoriť o uskutočniteľnej práci a projektoch tohto typu, ale Európa nikdy priamo nefinancovala výstavbu žiadnej jadrovej elektrárne. Nemalo by sa snívať o takomto financovaní. Najmä nie teraz, keď je jadrová energia v Európe kontroverzná a nestane sa spoločnou európskou politikou. Každý členský štát sa rozhodne, či bude jadrovú energiu rozvíjať, alebo nie,“ doplnila litovská prezidentka.

Gašparovič: Jadro je aj zostane súčasťou energetického mixu Slovenska

Slovenský prezident zdôraznil, že nukleárna energia je dôležitá aj pre Slovensko, ktoré má dve jadrové elektrárne a neplánuje ich odstaviť. Gašparovič zároveň potvrdil plány na ďalšie reaktory, ktoré budú spĺňať všetky medzinárodné bezpečnostné štandardy.

„Jadrová elektráreň je budúcnosťou energetického sektora. Slovensko je závislé na jadrovej energii,“ uviedol prezident SR. Zároveň však zdôraznil, že Slovensko si plne uvedomuje príčiny, ktoré stáli za jadrovými katastrofami v Japonsku a na Ukrajine.

„Jadrová energia môže byť hazardná, ale nemôžeme ju kvôli tomu prestať využívať. Urobíme všetko pre to, aby sme zaistili, že tento typ energie bude bezpečný,“ dodal Gašparovič.

Najvyšší slovenský predstaviteľ zároveň uviedol, že ho prekvapili plány Nemecka a Talianska upustiť od využívania jadrovej energie. Podľa jeho názoru budú musieť tieto krajiny aj tak kúpiť elektrickú energiu, vyprodukovanú v jadrových elektrárňach v iných krajinách.

TASR, SITA, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.