Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ivan Gašparovič - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ivan Gašparovič (prezident SR) Foto: SITA/Nina Bednáriková
22. júla 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Gašparovič dal definitívu, CO2 bude možné ukladať do zeme aj na Slovensku

Oxid uhličitý už bude možné ukladať do zeme aj na Slovensku. Prezident Ivan Gašparovič podpísal zákon o ukladaní oxidu uhličitého do geologického prostredia, ktorý 12. júla schválili poslanci Národnej rady SR. Norma reaguje na európsku smernicu, ktorú musia členské štáty transponovať. Ak by tak Slovensko neurobilo, hrozila by nám od Európskej komisie pokuta 750-tisíc eur.

Hlavným cieľom úpravy z dielne ministerstva životného prostredia je vytvorenie rámca pre spoločný postup štátov EÚ pri minimalizovaní vplyvov klimatických zmien na životné prostredie. Návrh upravuje práva a povinnosti fyzických i právnických osôb, zodpovednosť za porušenie povinností, pôsobnosť orgánov štátnej správy ako aj opatrenia a postupy v súvislosti s procesmi zachytávania a ukladania priemyselných emisií oxidu uhličitého do geologického prostredia.

  

Norma vymedzuje oblasti, kde možno ukladať oxid uhličitý a zároveň vylučuje tie, v ktorých ukladanie nie je možné. Bude to možné vo vyťaženom ložisku ropy, zemného plynu alebo soli, uhoľného sloja a ostatných prírodných horninových štruktúr. Úložiskom nemôže byť ložisko vyhradeného nerastu, rádioaktívneho a iného odpadu a horninová štruktúra vhodná na využívanie geotermálnej energie. Právna norma tiež určuje podmienky na vydanie povolenia na ukladanie a určuje kritériá a postup pri ukladaní a monitorovaní povrchových a vtláčacích zariadení, ale aj samotného úložného priestoru.

Významnú úlohu v celom procese zohráva monitorovanie, a to počas všetkých hlavných etáp existencie úložiska. To znamená monitorovanie počas ložiskového geologického prieskumu, pred začatím a počas ukladania, ale aj monitorovanie po uzavretí ložiska. Údaje získané monitorovaním sa budú vyhodnocovať a na základe výsledkov vypracuje prevádzkovateľ aktualizovaný plán monitorovania zohľadňujúci zistené skutočnosti. Stanovený je aj postup pri uzatváraní úložísk a tiež po ich uzavretí, aj podmienky prechodu zodpovednosti na príslušný subjekt. Zákon ukladá budúcemu prevádzkovateľovi zdokladovať primerané finančné zabezpečenie na splnenie rozsahu činnosti uvedenej v žiadosti o povolenie na ukladanie ešte pred začatím ukladania.

Technológia zachytávania a ukladania oxidu uhličitého ponúka nové možnosti pri znižovaní jeho produkcie a stane sa tak úplne novým predmetom podnikania. Podnikanie v tejto oblasti môže využívať zázemie v geologickom prieskume, energetike, hutníctve a v iných odvetviach priemyslu závislých od spaľovacích zariadení. Návrh zákona priamo ukladá povinnosť vytvárať informačné nástroje, akými sú registre a databázy, ktoré sú súčasťou verejne prístupného informačného systému.

Prezident dnes podpísal aj novelu zákona o nakladaní s odpadom z ťažobného priemyslu z 12. júla, ktorou rezort životného prostredia reaguje na výzvu Európskej komisie. Upozornila v nej na neúplnú, respektíve nesprávnu transpozíciu niektorých článkov smernice Európskeho parlamentu. Jej neprijatím by Slovensku tiež hrozila pokuta 750-tisíc eur. Na základe tejto novely by obce mali povinne informovať obyvateľov o možnosti vyjadriť sa k žiadosti prevádzkovateľa o povolenie zriadenia úložiska s odpadom z ťažobného priemyslu. Ten vzniká pri prieskume, príprave, dobývaní ložísk nerastov, pri prevádzke v lomoch ako aj pri ťažbe a skladovaní rašeliny. Prevádzkovatelia úložísk budú musieť pred začiatkom a počas prevádzky vytvárať účelovú finančnú rezervu, ktorú použijú na uzavretie úložiska, jeho monitorovanie po uzavretí, rekultiváciu úložiska a územia ovplyvneného úložiskom.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.