Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. augusta 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gascade hľadá investorov pre projekt plynovodu Eugal

Agentúre Bloomberg to vo štvrtok povedala hovorkyňa firmy Tatjana Bernertová. Bližšie informácie o investoroch projektu ale odmietla prezradiť. Firmu Gascade vlastní ruská spoločnosť Gazprom a nemecký BASF.

Gascade hľadá investorov v dobe, kedy americké sankcie proti Rusku ohrozujú energetické projekty, vrátane plynovodu Nord Stream 2. Tým sa má rozšíriť kapacita súčasných potrubí, ktorými popod Baltské more do Nemecka prúdi ruský plyn, pričom obchádza tradičný tranzit cez Ukrajinu.

Eugal má viesť z pobrežia Baltského mora do Poľska a Českej republiky. Mal by zhruba kopírovať plynovod OPAL, ktorým sa dnes na hranice Česka dostáva plyn z Nord Streamu. Plynovod sa má spustiť do prevádzky v roku 2019, jeho dĺžka má byť 485 kilometrov. Ročná kapacita sa predpokladá na úrovni 51 miliárd metrov kubických. Kapacita nových potrubí Nord Stream 2 má byť 55 miliárd m3 ročne.

Gascade podľa Bernertovej zostáva jediným developerom projektu. Náklady na jeho výstavbu majú byť rádovo v miliardách eur.

Energetický konzultant Walter Boltz upozornil, že ak by okolo projektu Nord Stream 2 neboli politické neistoty, záujem o projekt by bol určite vysoký.

Nemecký energetický regulátor Bundesnetzagentur zatiaľ odmietol projekt Eugal v národnom pláne rozvoja siete, ktorý súvisí s plynovodom Nord Stream 2, kým projekt nezíska všetky národné povolenia. Podľa združenia nemeckých prepravcov plynu FNB Gas bude Eugal pravdepodobne zahrnutý do ďalšieho návrhu rozvoja vo februári budúceho roka.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.