Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gabcikovo elektraren.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.seas.sk
29. marca 2022 Obnoviteľné zdroje OZEVodná energia od Energia.skSITA

Gabčíkovská elektráreň sa generálky stále nedočkala, tender nie je vyhlásený

Štátny podnik Vodohospodárska výstavba však na generálku najväčšej vodnej elektrárne na Slovensku nerezignovala. Ako pre agentúru SITA uviedla kancelária generálneho riaditeľa Vodohospodárskej výstavby, medzinárodnú súťaž na inováciu a modernizáciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo, ktorá tento rok oslavuje 30 rokov, plánuje podnik vyhlásiť v čo najkratšom možnom termíne.

Pred vyhlásením obstarávania, tak ako sme už deklarovali, náš podnik realizuje a plánuje realizovať aj kroky, ktoré v minulosti absentovali, trhové konzultácie nevynímajúc,“ uviedla spoločnosť.

Kedy by sa teda mohlo s dlhodobo plánovanou generálnou opravou začať, podnik nevedel konkretizovať. „Termín začiatku prác na inovácii a modernizácii Vodnej elektrárne Gabčíkovo bude závisieť od výsledku medzinárodnej súťaže,“ konštatoval štátny podnik.

Nutnosť generálnej opravy

Začiatkom tohto roka to bolo už sedem rokov, čo vláda Roberta Fica „dobrovoľne nasilu“ vzala Slovenským elektrárňam Vodnú elektráreň Gabčíkovo a dala ju do prevádzky štátnemu podniku Vodohospodárska výstavba.

Vtedajší vládni predstavitelia to opakovane zdôvodňovali tým, že je nutná jej generálna oprava, ktorú ale Slovenské elektrárne na čele s talianskym akcionárom Enel vraj nechceli vykonať.

Medzinárodný tender

V súčasnosti už bývalý premiér Robert Fico a jeho ministri tvrdili, že len štát vie vykonať tak rýchlo akútnu generálku najväčšej vodnej elektrárne na Slovensku. Doteraz sa tak však nestalo, a to minulý rok v septembri uplynuli štyri roky od vyhlásenia medzinárodného tendra na dodávateľa generálky.

Nové vedenie Vodohospodárskej výstavby, ktoré nastúpilo do podniku po ostatných parlamentných voľbách, plánuje na modernizáciu gabčíkovskej elektrárne využiť aj eurofondy.

Vodohospodárska výstavba je zaradená medzi subjekty, ktoré budú oprávnené žiadať financie na niektoré projekty, z takzvaných nových zdrojov financovania zo zdrojov EÚ, z Modernizačného fondu či z plánu obnovy. Koľko by mohol štátny podnik na modernizáciu vodnej elektrárne získať, zatiaľ nie je známe.

Funguje bezpečne a spoľahlivo

Vodohospodárska výstavba tvrdí, že vodná elektráreň v Gabčíkove funguje bezpečne a spoľahlivo aj bez generálnej opravy. Štátny podnik totiž realizoval čiastkové investície do obnovy zariadení vodnej elektrárne. Za posledné roky preinvestoval vo Vodnej elektrárni Gabčíkovo vyše 13 miliónov eur.

Vodohospodárska výstavba po príchode nového vedenia zrušila medzinárodný tender z roku 2017 vo februári tohto roka. Nové vedenie totiž vyhodnotilo, že tender mal viacero nedostatkov a pochybení. Zrušený tender mal už svojich víťazov.

Vodohospodárska výstavba, ktorá začala s hľadaním dodávateľa v septembri 2017, na začiatku tendra predpokladala hodnotu zákazky na generálnu opravu a rekonštrukciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo na úrovni približne 71 miliónov eur. Víťazné konzorcium firiem v zrušenom tendri Združenie Gabčíkovo chcelo za opravu vodnej elektrárne takmer 81 miliónov eur.

Zariadenia gabčíkovskej elektrárne

Členmi konzorcia boli slovenské spoločnosti CEDIS (vedúci člen združenia) a HANT BA, česká firma Strojírny Brno a talianska Todini Construzioni Generali.

Zariadenia gabčíkovskej elektrárne sú v prevádzke od roku 1992 a sú podľa štátneho podniku technicky a morálne opotrebované.

Vodná elektráreň Gabčíkovo s celkovým inštalovaným výkonom 720 megawattov je najväčšou vodnou elektrárňou na Slovensku. Jej súčasťou je osem turbogenerátorov, ktoré boli postupne uvedené do prevádzky v rokoch 1992 až 1995.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.