Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. novembra 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Gabčíkovo sa chystá na opravu

Vodné dielo Gabčíkovo (VDG) je v prevádzke od roku 1992. Podľa Sólymosa je zariadenie plavebných komôr na konci životnosti a bežné opravy už nepostačujú. Cez VDG sa ročne preplaví zhruba 15.000 plavidiel.

Stavebné práce by mali začať v polovici roka 2017 a dokončenie modernizácie, ktorá sa bude robiť za prevádzky, má skončiť v roku 2020.

Súčasťou VDG je aj najväčšia vodná elektráreň Gabčíkovo, ktorej prevádzku má od minulej jari na starosti štát. Elektráreň mali predtým v prenájme Slovenské elektrárne (SE). Súd ale vyhlásil zmluvu za neplatnú. SE kvôli jej vypovedaniu spustili medzinárodnú arbitráž. Obe strany po sebe požadujú stovky miliónov eur ako odškodné.

Rozsiahla generálna oprava čaká aj elektráreň. Napokon, jej nerealizovanie označoval štát za jeden z dôvodov nespokojnosti s prevádzkou elektrárne zo strany SE. Ani štátna Vodohospodárska výstavba sa ale k tomu zatiaľ nedostala. Zatiaľ len spracováva podklad pre výberové konanie. Podľa niektorých odhadov by generálna oprava elektrárne mohla vyjsť okolo sto miliónov eur.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.