Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
tazba ropy1-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Ťažba ropy. Foto:TASR/AP Photo/Hasan Jamali
13. novembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

G20 sľubuje odklon od fosílnych palív, zároveň dotuje ich produkciu

„Británia obmedzuje podporu pre solárnu energiu a energetickú efektívnosť s argumentom, že bremeno je príliš vysoké. Naše údaje odhaľujú, že napriek predpokladaným rozpočtovým škrtom vláda dáva stále sa zvyšujúce dary ropným a plynovým gigantom,” citoval britský Guardian Shelagh Whitley, jednu z autoriek správy s názvom „Prázdne sľuby”. 

Britský minister financií George Osborne začiatkom tohto roka napríklad ohlásil nové daňové úľavy pre ťažbu ropy a plynu v Severnom mori. Do roku 2020 vyjdú daňových poplatníkov na 1,7 mld. libier.

Z analýzy Inštitútu pre zámorský rozvoj (ODI) vyplýva, že skupina G20 poskytuje ročne dotácie vo výške asi 452 miliárd dolárov na produkciu fosílnych palív. Už v roku 2009 sa pritom zaviazali ich postupne odstrániť.

Zdroj: Overseas Development Institute

Až 80 % globálneho výkonu zdrojov na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov sa pritom nachádza v krajinách G20.

„Nechápem niektoré krajiny – majú programy v oblasti OZE a zároveň dotácie na fosílne palivá. To je z môjho pohľadu krátkozraké,” doplnil Fatih Birol, riaditeľ Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA), ktorá publikuje jedny z najrešpektovanejších energetických analýz. Vo svojom novom výhľade WEO 2015 tiež poukázala na to, že vlani fosílne palivá  globálne profitovali z dotácií na úrovni 490 mld. dolárov, zatiaľ čo OZE technológie dostali len 112 mld. dolárov.

V dňoch 15.-16.11. sa v tureckej Antalyi koná summit lídrov krajín G20, na ktorom by mali opäť rokovať aj o postupnom „odklone od neefektívnych dotácií pre fosílne palivá“ a podpore využitia obnoviteľných zdrojov.  Až čas však ukáže, čo ostane na papieri a čo sa uvedie do reality.

Celú správu organizácie ODI môžete nájsť tu.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.