Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. augusta 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Fyzikálne spúšťanie rýchleho reaktora BN-800 bolo dokončené

Prvá etapa fyzikálneho spúšťania reaktora bola ukončená 27. júna 2014, kedy reaktor prvýkrát dosiahol minimálny kontrolovateľný výkon (približne 0,1% nominálneho výkonu, ktorý v tomto prípade predstavuje 789 MWe). Podľa údajov, získaných počas prvej etapy fyzikálneho spúšťania, bola vykonaná úprava konštrukcie palivových súborov. Palivo do Belojarskej jadrovej elektrárne dodáva spoločnosť TVEL, ktorá je aj dodávateľom paliva do všetkých slovenských jadrových reaktorov v jadrových elektrárňach v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach.

V priebehu druhej etapy fyzikálneho spúšťania boli vykonané skúšky a merania s cieľom overiť projektové hodnoty neutrónových a fyzikálnych vlastností reaktora, overiť správnu funkciu riadiacich a bezpečnostných systémov a preveriť správnosť prístrojov, ktoré merajú a zaznamenávajú parametre zariadenia primárneho okruhu.Medzi dodávateľmi zariadení pre reaktor BN 800 sú aj české firmy, napríklad spoločnosť Arako, ktorá dodala pre nový blok vlnovcové uzatváracie a spätné ventily.

Na základe výsledkov fyzikálneho spúšťania bude vypracovaná správa na zhodnotenie pre budúceho prevádzkovateľa bloku, spoločnosť Rosenergoatom, a regulačný orgán Rostechnadzor. Po dokončení predpísaných procedúr sa pristúpi energetickému spúšťaniu reaktora BN-800, kedy bude turbogenerátor prifázovaný k sieti a dodá do nej prvé kilowatthodiny elektrickej energie. Tiež bude postupne zvyšovaný výkon a blok bude odovzdávaný prevádzkovateľovi ku komerčnej prevádzke.

Fyzikálne spúšťanie jadrového reaktora je komplexný súbor činností, v priebehu ktorého sú testované jednotlivé zariadenia a v aktívnej zóne je zahájená reťazová štiepna reakcia na minimálnej úrovni. Skladá sa z dvoch etáp. Počas prvej je zavážané palivo do aktívnej zóny a vykonáva sa meranie a skúšky bez reťazovej štiepnej reakcie. Druhá etapa už túto reakciu vyžaduje a skúšky a merania sú vykonávané za minimálneho výkonu.

Belojarská jadrová elektráreň vyrobila prvú elektrinu v roku 1964. Ide o prvú ruskú jadrovú elektráreň väčšieho výkonu a o jedinú elektráreň s rôznymi typmi reaktorov v Ruskej federácii. Dva najstaršie bloky s reaktormi AMB-100 a AMB-200 na báze tepelných neutrónov sú už mimo prevádzky a slúžia na získavanie skúseností s vyraďovaním jadrových elektrární z prevádzky. Blok Belojarsk-3 má rýchly reaktor BN-600, ktorý je jediným prevádzkovaným rýchlym reaktorom priemyselného výkonu na svete. V príprave k energetickému spusteniu sa nachádza jeho väčšia verzia BN-800. Rýchle jadrové reaktory hrajú dôležitú úlohu pri uzatváraní palivového cyklu, pretože dokážu spáliť látky, ktoré sú u tlakovodných reaktorov považované za odpad. Tým dochádza k minimalizácii množstva materiálu, ktorý bude nutné ukladať do hlbinných úložísk.

Zdroj: AMI Communications Slovakia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.