Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. decembra 2017 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Fúzia Wintershall a Dea nadobúda konkrétnejšie rysy

Spojená spoločnosť bude mať názov Wintershall Dea, BASF v nej bude vlastniť 67 % akcií, LetterOne zvyšok. Podiel BASF sa má v priebehu troch rokov postupne zvýšiť a v strednodobom horizonte chcú vlastníci uviesť svoju spoločnosť na burzu. Pokiaľ protimonopolné úrady schvália fúziu, partneri očakávajú jej dokončenie v druhej polovici roka 2018.

Denník Handelsblatt vyčíslil hodnotu spojenej spoločnosti zhruba na 14 miliárd eur. Wintershall a Dea vlani vykázali spolu tržby 4,3 miliardy eur a čistý zisk 326 miliónov eur. Spolu vyprodukovali celkovo 215 miliónov barelov ropného ekvivalentu.

Fridman kúpil Dea v roku 2014 zhruba za 5,1 miliardy eur. Aj BASF mal záujem o divíziu, v tom čase však ťahal za kratší koniec. O rok neskôr Dea kúpila ropné a plynové náleziská koncernu Eon v nórskej časti Severného mora za 1,6 miliardy USD (1,36 miliardy eur). Dea je aktívna v ťažbe ropy a zemného plynu a má ťažobné koncesie v Nemecku, Nórsku, Dánsku, Egypte, Alžírsku a Mexiku. V roku 2016 zamestnávala približne 1150 ľudí a jej tržby dosiahli 1,5 miliardy eur.

Wintershall sa zameriava na výskum a ťažbu ropy a zemného plynu v bohatých regiónoch Európy, severnej Afriky, Ruska, Južnej Ameriky a Blízkeho východu. Spolu s Gazpromom sa zaoberá aj prepravou zemného plynu v Európe. V roku 2015 ruskému koncernu postúpil svoju divíziu obchodovania a skladovania zemného plynu výmenou za podiely v sibírskych náleziskách. Wintershall má zhruba 2000 zamestnancov a jeho tržby sa v roku 2016 pre nízke ceny a odstúpenie plynárenskej divízie prepadli až o 80 % na 2,8 miliardy eur.

(1 EUR = 1,1786 USD)

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.