Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Aleš John
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Aleš John
1. júna 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Fukušima pripomenula, že sebauspokojenie nestačí

Pán generálny riaditeľ, mohli by ste charakterizovať súčasnú situáciu v jadrovej energetike vo svete. Čo je pre ňu príznačné?

Posledný rok sme zaznamenali reakciu na katastrofu v japonskej Fukušime vo forme tzv. stress testov (záťažových testov), teda preverovania odolnosti existujúcich jadrových elektrární voči extrémnym vonkajším vplyvom. Niektoré štáty vydali vyhlásenie, že odstúpia od jadrovej energetiky. Inde pokračovala výstavba nových jadrových elektrární a príprava na novú výstavbu. Existujúce elektrárne tiež usilujú o zvyšovanie výkonu a predlžovanie doby prevádzky, a samozrejme o zvyšovanie svojej bezpečnostnej a úrovne spoľahlivosti.

A čo Česká republika?

V Čechách prebehli, tak ako v celej Európe, záťažové testy. Prebiehajú technické akcie spojené so zvýšením výkonu jadrových elektrární Dukovany a Temelín a pripravuje sa výstavba JE Temelín blok 3 a 4.

Po udalostiach vo Fukušime stojí svet pred množstvom výziev. Ako na ne reaguje?

Nie sú to nové výzvy, je to len pripomenutie, že sebauspokojenie nie je na mieste a že je potrebné byť pripravený na čokoľvek. Tieto výzvy sa pochopiteľne prejavia v ďalších úpravách projektov jadrových elektrární tak, aby boli schopné zvládnuť akúkoľvek katastrofu bez úniku rádioaktívnych látok mimo objekt elektrárne.

Tým sa dostávame k Ústavu jadrového výskumu Řež, ktorého ste riaditeľom. Je jedným z pilierov českej jadrovej energetiky. Na ktoré oblasti výskumu sa zameriavate?

ÚJV sa zameriava najmä na oblasti spojené s technickou podporou prevádzky existujúcich elektrární a prípravou výstavby nových. Venujeme sa najmä bezpečnostným analýzam a sledujeme stav materiálu jadrových elektrární a kvalifikáciu ich zariadenia na prevádzkové podmienky. Máme tiež aktivity v oblasti likvidácie odpadov a likvidácie starých elektrární. Vyrábame rádiodiagnostické preparáty pre oblasť nukleárnej medicíny. V poslednom období rozširujeme svoje zameranie aj do oblasti klasickej energetiky, obnoviteľných zdrojov, kogenerácie a tiež do oblasti lokálnej a autonómnej energetiky. Samostatnou kapitolou je zapojenie sa do výskumných a vývojových programov v oblasti jadrových reaktorov 4. generácie a jadrovej fúzie.

Podieľate sa na niekoľkých významných projektoch. Tým aktuálnym je i SUSEN. Čo všetko zahŕňa a aké sú jeho ciele?

Projekt SUSEN je projekt výstavby experimentálnych zariadení a laboratórií, ktorý sa realizuje v našej dcérskej spoločnosti Centrum Výskumu Řež. V horizonte 4 rokov zo štrukturálnych fondov EÚ vybudujeme moderné nové laboratória pre výskum GEN 4, fúzií, materiálovej diagnostiky, nakladania s odpadmi a palivového cyklu jadrových elektrární.

Ďalej je to účasť ČR na projekte reaktoru Jules Horowitz vo Francúzsku. Pre výstavbu najväčšieho výskumného reaktora Jules Horovitz dodávame tzv. horúce komory, teda zariadenia pre prácu s ožiareným a vysoko rádioaktívnym materiálom. V tomto roku pripravujeme expedíciu prvých dielov a ich montáž na mieste v juhofrancúzskom Cadarache.

Spomenuli ste GEN 4. Čo sa myslí pod štvrtou generáciou?

O generácii 4 hovoríme v súvislosti s výstavbou jadrových elektrární, ktoré budú nasledovať za tými, ktoré sa dnes začínajú stavať. Dnes sa stavajú GEN 3, prevádzkujú sa i GEN 2, no a tie, čo sú už v likvidácii, tú tzv. GEN 1. Bavíme sa teda o období roku 2040 a ďalej.

GEN 4 je charakterizovaná tzv. uzavretým palivovým cyklom. To znamená, že sa počíta s prepracovaním použitého paliva a jeho opätovným využitím. Ďalej sa pracuje s významne vyššími teplotami, a teda väčšou účinnosťou tepelného cyklu. Je vytipovaných šesť principiálnych schém týchto elektrární. My sledujeme najmä schémy využívajúce ako chladivo plyn, konkrétne hélium s teplotou až 900 st. C, prípadne tekutý sodík. Máme aj experimenty v oblasti použitia tzv. tekutých, rozumejte roztavených, solí, kde sa môžeme pohybovať ešte vo vyšších teplotách. Všeobecne generácia 4 je o výskume a vývoji nových materiálov a konštrukcii nových zariadení.

Dlhodobo, v spolupráci so Slovenskom a Maďarskom, pracujeme na projekte Allegro, ktorý je zameraný na výstavbu experimentálneho reaktora generácie 4. Allegro by mal pracovať na báze vysokoteplotného hélia (pozn. red.: viac o výskume GEN 4 a o projekte Allegro aj na tejto linke).

Na 12. energetickom kongrese v Prahe ste hovorili aj o ďalších výzvach ako inžinierska a technická podpora, RaO, hlbinné úložisko, akumulácia energie

Áno, rádioaktívne odpady a odpady všeobecne sú výzva. Ak to zjednoduším, výzvou sú najmä bezodpadové technológie a nové spôsoby spracovania odpadov pre konečné uloženie. Hlbinné úložisko je zviazané s ukladaním vysoko rádioaktívnych odpadov, ktoré vznikajú pri prepracovaní použitého jadrového paliva.

Akumulácia energie je však snáď najväčšou výzvou. Tvrdí sa, že elektrinu nie je možné skladovať a prakticky, okrem prečerpávacích vodných elektrární inú lacnú a vysokokapacitnú možnosť doposiaľ nemáme. Avšak, sú tu prístupy skladovania do vodíka, stlačeného vzduchu, vyvíjajú sa nové typy batérií, superkondenzátory, akumulácia do tepla… To všetko je potrebné nejakým spôsobom preskúmať a dotiahnuť do praktického využitia. Najmä v súvislosti s premenlivou dodávkou elektriny z obnoviteľných zdrojov je skladovanie jednou z najväčších výziev.

Výskum a vývoj v jadrovej energetike sa spája s celým radom problémov, ktoré treba riešiť. Mnohé z nich sa však netýkajú priamo vedy ako takej. Vedeli by ste ich pomenovať?

Výskumná firma je firma ako každá iná. ÚJV je tiež súkromná akciová spoločnosť. Máme svojich vlastníkov, ktorým sa zodpovedám za hospodársky výsledok a fungovanie firmy. V skupine ÚJV Řež, ktorá prepája päť samostatných spoločností, pracuje 1.300 vysoko kvalifikovaných pracovníkov. Takže sme pomerne veľká firma, a preto sa stretávame s plánom, rozpočtom, motiváciou a firemnou kultúrou. Najmä v posledných obdobiach, kedy je zrejmá stagnácia v investičnej výstavbe a snaha šetriť, je otázka získania nových zákaziek na dennom poriadku.

O to viac vás ale potom asi tešia dosiahnuté úspechy ÚJV Řez… Ktorý z nich považujete za najväčší?

Za moje štvorročné pôsobenie v ÚJV sme zrekonštruovali procesy plánovania a finančného riadenia. Zrekonštruovali a zmodernizovali sme niektoré zariadenia, prípadne spustili výstavbu nových. Naštartovali sme zmeny v personalistike, vzdelávaní a odmeňovaní pracovníkov. Podarilo sa omladiť a vytvoriť nový tím vedenia ústavu, zaviedli sme poriadok a zjednotenie do riadenia dcérskych spoločností. Trvalo sa nám zlepšuje hospodársky výsledok.

No a teraz sa začíname stretávať so zlepšovaním firemnej kultúry a vytváraním nového imidžu ÚJV Řež ako skupiny, ktorá poskytuje služby pre vedeckú, výskumnú a inžiniersku podporu a riešenie problémov pre svojich zákazníkov. Robíme veci šité na mieru, najmä pre prevádzkovateľov a developerov jadrových elektrární.

S Alešom Johnom sa zhováral František Petružalek.

Text vyšiel v českom jazyku v magazíne ENERGETIKA č. 5/2012.

Publikujeme so súhlasom magazínu.

Preklad a redakčná úprava: energia.sk

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.