Fukušima bude pod kontrolou do 9 mesiacov
Situácia v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima 1 by sa podľa jej prevádzkovateľa, spoločnosti TEPCO, mohla stabilizovať do 9 mesiacov. Pomalý a postupný návrat do normálu na severovýchode Japonska signalizuje aj obnovenie nákladnej dopravy, v sobotu z prístavu Sendaj odoslali prvú zásielku od prírodnej katastrofy z 11. marca 2011. Podporu Japonska v jeho úsilí o obnovu včera (17.4) prišla do Tokia vyjadriť aj americká ministerka zahraničia Hillary Clinton.
Spoločnosť TEPCO oznámila postupný plán, ktorý má viesť k ukončeniu jadrovej krízy a umožniť obyvateľom evakuovaným z okolia elektrárne vrátiť sa domov. Plán zahŕňa tiež prikrytie poškodeného reaktora, aby sa zamedzilo úniku radiácie. Nakoniec sa odstráni jadrové palivo.
V prvých troch mesiacoch bude spoločnosť podľa plánu postupne znižovať hladinu úniku radiácie. V ďalších troch až šiestich mesiacoch chce dostať únik rádioaktívneho materiálu pod kontrolu.
Cez víkend začali pracovníci elektrárne tiež absorbovať rádioaktívny materiál z mora pomocou minerálu zeolit. Firma TEPCO momentálne testuje, aký účinok bude mať tento postup.
Z prístavu Sendaj na východe ostrova Honšú sa v sobotu podľa agentúry Kjódó vypravil náklad asi 300 áut vyrobených v najväčšej japonskej automobilke Toyota. Predpokladá sa, že sa tu začne aj s prepravou ďalších druhov tovarov.
Do Tokia dnes prišla vyjadriť podporiť ťažko skúšanej krajine šéfka americkej diplomacie Hillary Clinton. Pri stretnutí s cisárovnou ju navzdory protokolu symbolicky pobozkala na tvár a s cisárom Akihitom si potriasla rukou. Vyhla sa tak bežnému druhu japonského pozdravu, ktorým je poklona.
Severovýchod Japonska postihlo 11.marca 2011 najsilnejšie zemetrasenie v jeho histórii, ktoré vyvolalo prívalovú vlnu tsunami, ktorá vážne poškodila jadrovú elektráreň vo Fukušime. V dôsledku vlny tsunami zahynulo alebo je nezvestných viac ako 28 tis. obyvateľov Japonska.
Text: ČTK, energia
Foto: SITA / AP Photo