Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. apríla 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Fukušima bude pod kontrolou do 9 mesiacov

Situácia v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima 1 by sa podľa jej prevádzkovateľa, spoločnosti TEPCO, mohla stabilizovať do 9 mesiacov. Pomalý a postupný návrat do normálu na severovýchode Japonska signalizuje aj obnovenie nákladnej dopravy, v sobotu z prístavu Sendaj odoslali prvú zásielku od prírodnej katastrofy z 11. marca 2011. Podporu Japonska v jeho úsilí o obnovu včera (17.4) prišla do Tokia vyjadriť aj americká ministerka zahraničia Hillary Clinton.

Spoločnosť TEPCO oznámila postupný plán, ktorý má viesť k ukončeniu jadrovej krízy a umožniť obyvateľom evakuovaným z okolia elektrárne vrátiť sa domov. Plán zahŕňa tiež prikrytie poškodeného reaktora, aby sa zamedzilo úniku radiácie. Nakoniec sa odstráni jadrové palivo.

V prvých troch mesiacoch bude spoločnosť podľa plánu postupne znižovať hladinu úniku radiácie. V ďalších troch až šiestich mesiacoch chce dostať únik rádioaktívneho materiálu pod kontrolu.

Cez víkend začali pracovníci elektrárne tiež absorbovať rádioaktívny materiál z mora pomocou minerálu zeolit. Firma TEPCO momentálne testuje, aký účinok bude mať tento postup.

Z prístavu Sendaj na východe ostrova Honšú sa v sobotu podľa agentúry Kjódó vypravil náklad asi 300 áut vyrobených v najväčšej japonskej automobilke Toyota. Predpokladá sa, že sa tu začne aj s prepravou ďalších druhov tovarov.

Do Tokia dnes prišla vyjadriť podporiť ťažko skúšanej krajine šéfka americkej diplomacie Hillary Clinton. Pri stretnutí s cisárovnou ju navzdory protokolu symbolicky pobozkala na tvár a s cisárom Akihitom si potriasla rukou. Vyhla sa tak bežnému druhu japonského pozdravu, ktorým je poklona.

Severovýchod Japonska postihlo 11.marca 2011 najsilnejšie zemetrasenie v jeho histórii, ktoré vyvolalo prívalovú vlnu tsunami, ktorá vážne poškodila jadrovú elektráreň vo Fukušime. V dôsledku vlny tsunami zahynulo alebo je nezvestných viac ako 28 tis. obyvateľov Japonska.

Text: ČTK, energia

Foto: SITA / AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.