Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. marca 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

FT: Saudská Arábia zvyšuje export ropy, obáva sa vysokých cien

Saudskoarabský kabinet v pondelok uviedol, že kráľovstvo „samostatne“ aj v spolupráci s inými krajinami prijme opatrenia, ktoré zabezpečia, aby „sa ceny ropy vrátili na primerané úrovne“. Rijád sa nedávno vyjadril, že by chcel udržať ceny ropy na úrovniach okolo 100 amerických dolárov (približne 76 eur) za barel.

„Vysoké ceny ropy môžu mať negatívny vplyv na globálnu ekonomiku,“ uvádza sa v sumári z rokovania kabinetu, ktorý priniesla oficiálna saudskoarabská tlačová agentúra SPA.

Aktuálne sa severomorská ropa Brent nachádza nad úrovňou 124 dolárov za barel a americká WTI okolo 107 dolárov za barel. Od začiatku roka cena Brentu vyskočila zo 107 dolárov/barel dočasne začiatkom marca až na 127 dolárov/barel. V rovnakom období zdražela americká ropa WTI z 98 na 110 dolárov za barel. Ekonómov v poslednom čase tiež začala znepokojovať vysoká cena ropy, ktorá podľa nich môže zabrzdiť zotavovanie globálneho hospodárstva.

Podľa Commerzbank Saudská Arábia už v uplynulých týždňoch výrazne zvýšila vývoz ropy do USA. Komoditní experti banky vychádzajú z údajov amerického ministerstva energetiky, podľa ktorých export saudskoarabskej ropy do USA „počas prvých 10 týždňov 2012 vzrástol v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom o 25 % na 1,5 milióna barelov denne“. To je najviac od polovice roka 2008. Podľa Commerzbank Rijád pokračuje vo zvýšenom exporte aj v marci.

Rastúce ceny energií sa stali horúcou témou v rámci politického boja pred prezidentskými voľbami. Republikánski kandidáti obvinili prezidenta Baracka Obamu, že nespravil dosť preto, aby znížil ich ceny.

Saudská Arábia ešte oficiálne nezverejnila svoje kroky, ale predstavitelia z Perzského zálivu a obchodníci s ropou si myslia, že kráľovstvo zvyšuje dodávky do Spojených štátov. Minulý týždeň si totiž prenajalo viac supertankerov. Tvrdia tiež, že Saudská Arábia obnovuje aj produkciu na ropných poliach, kde neťažila už celé desaťročia.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.