Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. decembra 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

FT: Lacný plyn v USA podkopáva európsku petrochémiu

Ceny energií a základných surovín pre petrochemický priemysel v USA vďaka masívnemu vzostupu domácej ťažby plynu výrazne klesli. Po desaťročí stagnácie výrobných kapacít to primälo firmy Dow Chemical, LyondellBasell, Chevron Phillips a ExxonMobil investovať miliardy dolárov do nových zariadení na krakovanie etánu získavaného zo zemného plynu.

Zvýšené dodávky americkej petrochemickej produkcie dorazia na svetový trh v najbližších rokoch a pôjde predovšetkým o deriváty etylénu, ako je polyetylén alebo PVC. Medzitým výrobcovia z Blízkeho východu, ktorí majú nad európskymi firmami dlhodobú výhodu v cenách energie a surovín, budú kvôli príklonu amerického chemického priemyslu k plynu vyhľadávať zvýšenou mierou európskych zákazníkov.

Európskych výrobcov podkopáva drahá energia a neschopnosť európskych krajín využiť nové lacné zdroje. Aktuálne ceny plynu na americkom trhu sú tak v porovnaní s Európou zhruba tretinové. Európske petrochemické spoločnosti využívajú obvykle nákladné krakovanie z ropných produktov.

Výskumná spoločnosť Bernstein Research odhaduje, že kombinácia vysokých cien ropy a lacného plynu zvýšila zisky amerických chemických spoločností, ktoré prevádzkujú krakovanie etánu ročne o 6 miliárd dolárov. To predstavuje asi 14 % ziskov celého odvetvia za rok 2011.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.