FT Deutschland: Vyradenie jadra v Nemecku postaví sektor na hlavu
Experti na hospodársku súťaž predpokladajú, že rýchlejším odklonom od jadrových elektrární sa konkurencia na nemeckom trhu zvýši. Uvoľnený priestor by mali podľa experta na monopoly Justusa Haucapa využiť zahraniční dodávatelia. Na trh sa však prebojuje aj viac výrobcov „zelenej“ elektriny, teda elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov.
Pôvodne sa predpokladalo, že posledný jadrový blok v Nemecku odpoja od siete v roku 2024. Celkovo by tak dovtedy prišla krajina o 20 tis. megawattov inštalovaného výkonu. Z neho by mohli získať výrobcovia alternatívnych zdrojov energie asi 23 %.
Zmena výrobnej energetickej základne povedie k zdraženiu fosílnych palív, najmä uhlia a zemného plynu. Na vybudovanie slnečných elektrární a veterných parkov budú potrebné miliardy eur. Preto už teraz na energetickej burze dochádza k rastu ceny elektrickej energie. Megawatthodina s termínom dodávky na budúci rok zdražela od 11. marca na burze v Lipsku z 53 na takmer 60 eur.
Ak sa však začnú jadrové bloky odstavovať rýchlo po sebe, dostatok elektriny sa bude musieť zabezpečovať z fosílnych palív. Nemecké tepelné elektrárne budú musieť kúpiť viac emisných povoleniek. Ich cena zrejme začne rásť.
Samotné výrobné náklady a zisk energetických spoločností, vrátane ich výdavkov na nákup vstupných médií, majú na konečnej cene kilowatthodiny elektriny podiel len 35 %. Zvyšok tvoria dane, iné štátom stanovené odvody a poplatok za využívanie distribučných sietí.
Odvetvie obnoviteľných zdrojov energie sa nachádza teraz v hlbokej kríze. Na začiatku tohto storočia sa o solárnej energetike hovorilo ako o technológii budúcnosti. Ale za desať rokov jej jas silno oslabol.
Po zavedení atómového moratória v Nemecku došlo k obratu. Cena akcií výrobcov solárnych a iných výrobcov ekologických energetických zariadení prudko vzrástla. Akcie spoločnosti Conergy od katastrofy vo Fukušime dosiahli nárast o rovných 100 % a akcie spoločnosti Solarworld zdraželi o 38 %.
Skrátenie využívania jadrových blokov povedie podľa Karin Meibeyerovej, analytičky krajinskej banky Nord/LB, k oživeniu výroby solárnych zariadení. Čím skôr sa vyradia zo siete zdroje lacnej energie, tým lepšie sa budú vytvárať podmienky pre konkurencieschopnosť výrobcov solárnej energie. A práve vďaka tomu dôjde k znižovaniu štátnej podpory tohto sektora. Frank Asbeck, šéf Solarworldu, predpovedá, že sektor solárnych energetických zariadení sa nachádza pred obrovským rozmachom. Solárny priemysel musí spolu s ďalšími sektormi obnoviteľných energetických zdrojov zaplniť priestor, ktorý sa v nasledujúcich rokoch uvoľní po odstavení nie bezpečných technológií.
Informoval o tom nemecký denník Financial Times Deutschland.
12 jns ed
Copyright © TASR 2011