Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. februára 2018 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Francúzsky ropný koncern Total zvýšil v roku 2017 zisk takmer o 40 %

Total informoval, že čistý zisk dosiahol za minulý rok 8,6 miliardy USD (6,97 miliardy eur), čo oproti roku 2016 znamená rast o 39 %. Po úprave o jednorazové položky sa zisk zvýšil o 28 % na 10,6 miliardy USD. Prispelo k tomu zvýšenie produkcie, ktorá vzrástla oproti predchádzajúcemu roku takmer o 5 %.

Výsledky do veľkej miery vylepšil vývoj vo 4. kvartáli, v rámci ktorého sa upravený čistý zisk zvýšil takmer o pätinu na 2,9 miliardy USD. Spoločnosť tak prekonala očakávania analytikov, ktorí počítali s rastom zisku v priemere na 2,8 miliardy USD.

Total sa z nepriaznivej situácie spôsobenej dlhodobým poklesom cien ropy dostal skôr než mnohí jeho konkurenti. Prispelo k tomu aj výrazné znižovanie nákladov. Firme to neskôr umožnilo získať od rivalov zápasiacich s finančnými problémami viaceré lukratívne aktíva a v minulom roku oznámila nové projekty v oblasti ťažby ropy a plynu.

Tento rok firma plánuje akvizície zhruba za 2 miliardy USD. Zároveň dodala, že po troch rokoch zmrazenia programu prijímania nových zamestnancov sa chce postupne vrátiť k pôvodnému modelu. Zároveň bude pokračovať v doterajšej redukcii nákladov, pričom v roku 2018 plánuje ušetriť okolo 4 miliárd USD.

(1 EUR = 1,2338 USD)

Copyright © TASR 2018

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.