Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Francois Hollande - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Francúzsky prezidentský kandidát
17. septembra 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Francúzsko zamieta žiadosti o ťažbu bridlicového plynu

„Požiadal som ministerku životného prostredia, trvalo udržateľného rozvoja a energetiky Delphine Bathovú, aby bez meškania odmietla sedem žiadostí o povolenie ťažby, ktoré v niektorých regiónoch oprávnene vyvolali obavy“, vyhlásil francúzsky prezident.

Hollande pripomenul, že predchádzajúca vláda vlani zrušila tri povolenia ťažby bridlicového plynu už dohodnuté so spoločnosťou Total. V procese schvaľovania sú však podľa neho ďalšie povolenia, v ktorých sa nehovorí výslovne o získavaní uhľovodíkov z bridlíc.

„Súčasné poznatky nikomu neumožňujú tvrdiť, že ťažba bridlicového plynu a olejov doteraz známou technológiou je bez vážneho rizika pre zdravie a životné prostredie,“ vysvetlil Hollande v Paríži v úvode konferencie o ochrane životného prostredia.

Technológia ťažby počíta s použitím chemických látok vo veľkých hĺbkach, čo podľa kritikov škodí životnému prostrediu, predovšetkým dochádza k znečisteniu podzemnej vody. Niektoré krajiny ťažbu zakázali, v USA sa naopak rozširuje. Podľa zástancov ťažby vo Francúzsku je bezpečná a umožnila by vytvoriť do roku 2020 najmenej 100.000 pracovných miest. Podobná diskusia prebieha v poslednej dobe aj v Česku.

Hollande ďalej potvrdil, že najstaršia francúzska jadrová elektráreň Fessenheim na východe krajiny bude uzavretá koncom roka 2016, ako sľúbil v predvolebnej kampani. Ubezpečil, že všetkým zamestnancom elektrárne zaručí prácu a že bude zabezpečené náhradné zásobovanie oblasti elektrinou.

Najvyšší francúzsky predstaviteľ tiež potvrdil svoj zámer znížiť podiel jadrovej energetiky na vyrobenej elektrine v krajine zo súčasných 75 na 50 percent do roku 2025. Po Fessenheime ale nepočíta s uzavretím niektorej ďalšej jadrovej elektrárne v najbližších piatich rokoch, teda v čase svojho prezidentského mandátu, ktorý začal na jar.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.