Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. marca 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Francúzsko tento rok zavrie svoju najstaršiu jadrovú elektráreň

Elektráreň sa nachádza na Rýne na hraniciach s Nemeckom a neďaleko hraníc so Švajčiarskom. V prevádzke je od roku 1977. Francúzsky prezident jej odstavenie prisľúbil v rámci predvolebnej kampane. Neskôr ale dochádzalo k posunu termínu, kedy sa tak stane. Vlani dokonca vláda avizovala, že sa jej prevádzka predĺži až do roku 2018.

Dôvodom boli jednak obavy o pracovné miesta, jednak otázka zníženia príjmov pre štátneho prevádzkovateľa elektrárne EDF. Spoločnosť má na starosti udržanie prevádzky rozsiahleho portfólia domácich jadrových zdrojov, ale zároveň problémy kvôli meškajúcej dostavbe 3. bloku Flamanville. Čoraz väčšie vrásky firme robí aj stále neodklepnutý projekt elektrárne v britskom Hinkley Point C. 

Minulý týždeň nemecké noviny Süddeutsche Zeitung s odvolaním na získané dokumenty uviedli, že nehoda, ku ktorej v lokalite došlo v apríli 2014 bola závažnejšia než dosiaľ úrady tvrdili. Voda z rieky vtedy vyradila elektroniku riadiacich systémov a spôsobila núdzovú odstávku prvého reaktora. Niekoľko nehôd sa v elektrárni zaznamenalo aj v roku 2012.

Po nátlaku zo strany Nemecka, Švajčiarska aj domácich environmentálnych organizácií ministerka životného prostredia Emmanuelle Cosse tento týždeň potvrdila, že elektráreň sa odstaví do konca tohto roka.

Podľa nedávno prijatej francúzskej energetickej politiky sa má do roku 2025 znížiť podiel domácej výroby elektriny z jadra na 50 % zo súčasných zhruba 75 %, čo by znamenalo uzavretie až 24 jadrových blokov. Krajina sa chce viac zamerať na rozvoj obnoviteľných zdrojov.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.