Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovy horak 2
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/dobrych (licencia Creative Commons)
3. septembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Francúzsko: Plyn už do konca roka nezdražie

Vo Francúzsku do konca roku nehrozí ďalšie zdražovanie plynu. Ministerka hospodárstva Christine Lagard odporučila spoločnosti GDF Suez nemeniť ceny za komoditu až do januára 2011. Chce získať dostatok času na analýzu a prípadnú zmenu systému, ktorým regulátor v súčasnosti určuje ceny komodity. 

GDF Suez je pod tlakom priemyselných klientov. Cena plynu sa v súčasnosti stanovuje na základe dlhodobých kontraktov, výmenných kurzov a ropných indexov, informuje Bloomberg. Energetický gigant sa snaží dosiahnuť výhodnejšiu dohodu so zahraničnými dodávateľmi komodity. Podľa vlády i regulátora by mala viac zohľadňovať ceny na spotových trhoch, ktoré sú rádovo nižšie.

Nový vzorec určovania ceny plynu by mal zabrániť náhlemu zvyšovaniu komodity pre francúzskych zákazníkov. Zástupcovia GDF Suez zároveň poznamenali, že nový systém stanovovania sadzieb ešte nebude automaticky znamenať zníženie cien, uvádza Reuters. 

K zvýšeniu cien zemného plynu pre domácnosti pristúpil GDF Suez v tomto roku už dvakrát, dopĺňa francúzsky Connexion. Prvý raz zdražel plyn o 10 % v apríli, neskôr v júli stúpla cena o ďalších takmer 5 %. Vo Francúzsku môžu dodávatelia meniť ceny plynu v trojmesačných intervaloch. Pri každom zdražovaní je však vždy potrebný súhlas štátneho regulátora – Commission de Regulation de Energie (CRE). 

GDF Suez dováža najmä plyn z Nórska – štvrtinu svojho predaja a spotreby. Druhé miesto patrí plynu z Ruska, odkiaľ firma dováža 16 %, dopĺňa Reuters.

Bývalý štátny monopol GDF Suez dnes zásobuje plynom takmer 11 mil. francúzskych domácností, uzatvára Connexion.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.