Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
jadrova elektraren-Francuzsko-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Jadrová elektráreň Fessenheim na východe Francúzska. Foto: TASR/AP Photo/Winfried Rothermel
11. júla 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Francúzsko plánuje uzavrieť do roku 2025 možno až 17 jadrových reaktorov

Minister v rozhovore pre rozhlasovú stanicu RTL, ktorý prebrala belgická televízia RTBF, pripomenul, že na dosiahnutie tohto cieľa, ktorý je súčasťou zákona o energetickej tranzícii a ktorý predvída znižovanie energetickej spotreby a diverzifikáciu výrobných zdrojov, bude treba uzavrieť viacero jadrových reaktorov. Upozornil, že to bude možno až sedemnásť reaktorov, ich presný počet však ešte bude predmetom odborných analýz.

„Každý reaktor má inú ekonomickú, sociálnu a bezpečnostnú situáciu, vrátane ďalších rôznych aspektov, ktoré je potrebné vziať do úvahy pri plánovaní uzatvárania reaktorov,“ opísal situáciu Hulot.

Ministerstvo životného prostredia predložilo minulý týždeň ambiciózny „klimatický plán“ na obdobie piatich rokov, čiže v rámci funkčného obdobia prezidenta Emmanuela Macrona. Plán v oblasti energetiky stanovuje súbor usmernení, zatiaľ bez detailov, pre výrazné zníženie jadrového segmentu národnej energetiky – v súčasnosti jadrové elektrárne zabezpečujú takmer 75 % výroby elektrickej energie vo Francúzsku.

Vládny plán okrem iného predvída, že Francúzsko od roku 2040 zakáže predaj dieselových a benzínových automobilov, do rolu 2022 by krajina mala prestať vyrábať elektrinu za pomoci uhlia, čo znamená zatváranie tepelných elektrární na uhlie. Tie v súčasnosti vyrobia 5 % z celkovej výroby elektriny v krajine. Nová vláda chce naopak posilniť segment energie z obnoviteľných zdrojov – do roku 2030 by čisté energia mala predstavovať 32 % z celkového objemu výroby elektriny.

(c) TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.