Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. januára 2012 Jadrová energia od Energia.skTASR

Francúzsko musí do jadrových elektrární ešte investovať

Podľa tohto úradu štátom kontrolovaný energetický koncern EDF potrebuje inštalovať dieselové generátory na jadrové reaktory, ktoré odolajú záplavám, a zabezpečiť, aby sa riadiace panely v týchto elektrárňach dali v prípade potreby ovládať aj na diaľku.

Okrem toho musí EDF do konca roka 2012 vytvoriť špeciálny tím, ktorý bude schopný v prípade nehody zasiahnuť do 24 hodín.

Francúzsko sa rozhodlo uskutočniť tzv. záťažové testy vo svojich jadrových elektrárňach v súlade s odporúčaním Európskej únie (EÚ), ktorá vyzvala členské štáty, aby preskúmali odolnosť svojich elektrární voči prírodným katastrofám a extrémnej záťaži.

ASN dospel k záveru, že úroveň bezpečnosti nukleárnych zariadení vo Francúzsku, ktoré patrí medzi najväčších svetových producentov energie z jadra, je vo všeobecnosti dostačujúca. Zároveň ale upozornil, že je potrebné zlepšiť krízový manažment pre prípad nehôd a zabezpečiť, aby tieto elektrárne odolali aj extrémnym podmienkam, napríklad záplavám či zemetraseniu.

Francúzsky minister pre energetiku Eric Besson dnes oznámil, že sa v pondelok 9. januára stretne s vedením EDF, predstaviteľmi koncernu Areva, ktorý vyrába reaktory, a výskumníkmi, aby vypracovali návrh opatrení na zvýšenie bezpečnosti jadrových elektrární. Dovtedy je podľa neho ťažké odhadnúť výšku nákladov. Prezident ASN André-Claude Lacoste očakáva, že iba inštalácia dieselových generátorov na 58 jadrových reaktorov bude stáť od 30 do 50 miliónov eur.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.