Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
offshore wind park
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ m.prinke (licencia Creative Commons)
25. augusta 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Francúzsko: Miliardový tender na veterné parky

Vo Francúzsku vyrastú gigantické veterné parky na mori. Štátny tender na výstavbu celkom 600 veterných turbín vyhlási Ministerstvo energetiky a životného prostredia v septembri. Ako informuje AFP, Paríž chce do roku 2020 dosiahnuť výrobnú kapacitu elektriny z vetra 6 tis. MW.

Francúzsko zatiaľ nemá žiaden pobrežný veterný park aj napriek vhodným podmienkam. V súčasnosti sa posudzuje viacero lokalít z hľadiska vhodnosti ich umiestnenia a možných environmentálnych dôsledkov. K rozhodnutiu zatiaľ nedošlo. Medzi desať vybraných území by podľa predpokladov mala patriť severná oblasť krajiny, teda prieliv La Manche a okolie, informuje Recharge.

Developeri veterných parkov sa vyberú vo verejnom obstarávaní, kde bude rozhodujúcim kritériom cena za inštaláciu jedného megawattu. Aktuálna trhová cena v prípade energie z vetra je cca 3,5 mil. eur, odhaduje Bloomberg. Druhým kritériom pre výber bude požiadavka na výšku garantovanej výkupnej ceny za megawatthodinu.

Inštalovaný výkon veternej energie vo Francúzsku dosahuje v súčasnosti 4.492 MW, uvádza štatistika Európskej asociácie pre veternú energie – EWEA.

Správa prichádza krátko po tom, ako Paríž oznámil plány na obmedzenie produkcie elektriny vo fotovoltaických elektrárňach. Podpora pre takto získanú elektrinu sa má znížiť v priemere o 12 %, informuje Bloomberg. Francúzsko sa tak pripojí k mnohým európskym krajinám, ktoré „škrtajú” garantované výkupné ceny elektriny zo slnka. 

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.