Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadro - veza
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: Chladiaca veža jadrovej elektrárne. Foto: SITA/AP Photo/Mel Evans.
14. februára 2012 Jadrová energia od Energia.skTASR

Francúzski experti navrhujú predĺžiť životnosť jadrových reaktorov

Komisia Energy 2050, ktorú vytvorila vláda s cieľom nájsť možnosti na zabezpečenie vhodných dodávok energie v najbližších 40 rokoch, uviedla, že Francúzsko si nemôže dovoliť odstaviť reaktory „z administratívnych dôvodov“. Ústup z jadrovej energie by podľa nej znamenal v konečnom dôsledku zvýšenie cien pre spotrebiteľov. V správe sa uvádza, že Paríž by mal reaktory odstaviť výhradne „z technických príčin“, pričom by o tom rozhodol úrad pre jadrovú bezpečnosť.

„Optimálnym riešením pre Francúzsko je predlžovanie životnosti existujúcich reaktorov dovtedy, dokiaľ to bude povoľovať úrad pre jadrovú bezpečnosť,“ uviedli experti v správe, ktorú predložili ministrovi priemyslu Ericovi Bessonovi. Ekologické organizácie správu skritizovali a nazvali ju „deklaráciou lásky k jadrovej energii“.

Francúzsko je krajina, ktorá je energeticky v najväčšej miere závislá od jadra. Jeho 58 reaktorov sa na celkovej produkcii elektriny v krajine podieľa zhruba 75 %. Priemerný vek reaktorov je 25 rokov, pričom asi 20 z nich v nasledujúcom desaťročí presiahne 40-ročnú hranicu.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.