Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. februára 2010 Jadrová energia od Energia.skSITA

Francúzske jadrové reaktory si žiadajú modernizáciu

Spoločnosť Eléctricité de France (EDF) má snahu modernizovať jadrové reaktory s cieľom predĺžiť ich životnosť na 60 rokov. EDF už prisľúbila vymeniť 34 z 58 parných generátorov, ktoré s pribúdajúcim časom vykazujú zlyhania.

Ich plánovaná rekonštrukcia si vyžiada niekoľko desiatok mil. eur. Modernizácia jedného reaktora by podľa EDF vyšla na 400 mil. eur. Investícia by sa vyplatila najmä z dlhodobého hľadiska, keďže výstavba novej jadrovej elektrárne by stála podstatne viac, zhruba 4 až 5 mld. eur. Informovala o tom spravodajská agentúra UPI. Podľa analytikov by udržanie reaktorov v stálej  prevádzke a zachovaní finančného toku prinieslo každý rok 3 mld. eur navyše, informuje denník The Financial Times.

Životný cyklus jadrových elektrární nie je vo Francúzsku pevne stanovený. Reaktory musia prejsť generálnou inšpekciou každých 10 rokov. V USA je 60 ročná životnosť elektrární bežným javom, mnohým z nich bolí predĺžené licencie aj o viac než 40 rokov. Strážny pes francúzskej jadrovej bezpečnosti môže mať prísnejší meter, rozhodnutie o predĺžení sa očakáva začiatkom budúceho roka.

EDF je prevádzkovateľom jadrových elektrární vo Francúzsku. Z pohľadu vlastníckej štruktúry vlastní 85 % štát. EDF dokopy prevádzkuje 58 jadrových reaktorov na území celého Francúzska. Elektrická energia, ktorá sa nimi vyprodukuje dokáže pokryť 80 % domáceho dopytu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.