Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. mája 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Francúzske čerpacie stanice dostávajú pohonné látky zo štátnych rezerv

Vo vysielaní stanice RMC to dnes potvrdil prezident zväzu ropného priemyslu UFIP Francis Duseux. Spresnil, že každý deň sa z rezerv odčerpáva objem obvyklej spotreby.

Na rozdiel do predstaviteľov vlády, ktorí krízu zľahčujú, Duseux uviedol, že situácia je napätá, pričom dodal, že ju zhoršujú aj samotní spotrebitelia vytvárajúci si zásoby pohonných látok.

„V posledných dňoch spotreba pohonných látok stúpla v niektorých oblastiach (krajiny) na troj- až päťnásobok,“ informoval. Podotkol, že „na to nie sme vybavení. Dopyt je taký veľký, že ho nezvládame uspokojiť“.

Táto situácia môže podľa Duseuxa ešte pretrvávať, ale „nebude sa zhoršovať“. Ako príklad uviedol skúsenosť z roku 2010, keď sa podobným spôsobom vo Francúzsku štrajkovalo proti dôchodkovej reforme. „Blokády trvali tri týždne a my sme neboli na dne (so zásobami),“ vysvetlil.

Priznal však, že už dva dni, vzhľadom na problémy s fungovaním rafinérií a skladov, „využívame (strategické) rezervy (štátu)“. „Prinajhoršom, ak bude situácia veľmi napätá, budeme to robiť tri mesiace,“ uviedol Duseux. Dodal, že predajcovia pohonných látok sú povinní mať zásoby na tri mesiace obvyklej spotreby.

Podľa televízie BFMTV veľká väčšina rafinérií, skladov pohonných látok, ale aj prístavov, v ktorých sú terminály na prekládku ropných produktov, sú zablokované štrajkujúcimi. Nedostatok pohonných látok vo Francúzsku je preto čoraz citeľnejší: okrem veľkých miest Nantes, Rennes či prístavu Le Havre a priľahlých regiónov sú problémy aj v Paríži, Parížskej oblasti, v okolí Lyonu, v Toulouse i na veľkej časti juhu Francúzska.

Minister dopravy Alain Vidalies v utorok (24.5.) v médiách ubezpečoval francúzsku verejnosť, že zásoby pohonných látok sú dostačujúce. Vyhlásil, že zásobovanie pohonnými látkami cez prístavy, produktovodmi a po železnici je normálne a existujúce zásoby postačujú na 115 dní.

Celkovú situáciu vo Francúzsku by mohlo skomplikovať aj dnešné rozhodnutie zamestnancov jadrovej elektrárne Nogent, ktorí vstúpia do 24-hodinového štrajku na protest proti vládou presadzovaným zmenám zákonníka práce.

Blokády francúzskych rafinérií a skladov pohonných látok sa vo Francúzsku začali koncom minulého týždňa. Vláda začiatkom tohto týždňa avizovala, že polícia bude blokády odstraňovať i za cenu použitia násilia, čo sa aj deje. Premiér Manuel Valls jednoznačne vylučuje, že by vláda pristúpila na požiadavky štrajkujúcich a stiahla reformu zákonníka práce.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.