Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. novembra 2013 Jadrová energia od Energia.skSITA

Francúzska Areva vybuduje jadrový reaktor v Brazílii

Areva pre reaktor v Brazílii dodá inžinierske služby, komponenty a digitálny kontrolný a riadiaci systém. Skupina tiež poskytne asistenciu pri dohľade nad inštalačnými prácami a pri uvádzaní reaktora do prevádzky. Areva už po celom svete postavila 103 jadrových reaktorov.

Krajský súd v Brne v októbri vydal na návrh Arevy predbežné opatrenie, podľa ktorého ČEZ nemôže uzavrieť zmluvu s prípadným víťazom tendra. Areva sa na Českú republiku po svojom vylúčení zo zákazky sťažovala u Európskej komisie, ktorá v Európskej únii dohliada na uplatňovanie pravidiel hospodárskej súťaže.

Brusel teraz po Prahe žiada podrobnosti o tendri. Podľa dokumentov, ktoré má k dispozícii Český rozhlas, pohrozila Európska komisia žalobou, pretože Česko odmieta poskytnúť informácie, na základe akých kritérií z tendra na dostavbu elektrárne Arevu vyradilo.

Po vyradení Arevy zostávajú v súťaži na dostavbu Temelína česko – ruské Konzorcium MIR 1200 a americko – japonská spoločnosť Westinghouse. Podľa pôvodného harmonogramu mal ČEZ víťaza zákazky za niekoľko sto miliárd korún vybrať tento rok na jeseň. Generálny riaditeľ spoločnosti Daniel Beneš ale už v lete povedal, že ČEZ o dostavbe Temelína rozhodne koncom roka 2014, alebo až v roku 2015.

Francúzskej jadrovej skupine Areva stúpli v prvých deviatich mesiacoch roka tržby o 4,7 percenta na 6,85 miliardy eur. Firme k vyšším tržbám pomohol najmä rast v ťažbe uránu a manipulácia s jadrovým odpadom.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.