Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fotovoltaická elektráreň vo Vojvodine  - Eduard Gruy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Fotovoltaická elektráreň vo Vojvodine. Foto: Edurad Gruy/Prima Energy
25. septembra 2014 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Fotovoltaika vo Vojvodine odštartovala vďaka Slovákom

Energia zo slnka sa už vyrába aj v autonómnej oblasti Vojvodina na severe Srbska. Elektráreň sa nachádza neďaleko obce Beočin, ktorá nesie názov Tancoš. Zdroj s inštalovaným výkonom 1 MW sa rozprestiera na ploche 2,5 hektára.

Náročný administratívny proces

Hodnota investície sa pohybuje na úrovni zhruba 1,5 mil. eur. Investorom je slovenská spoločnosť Prima Energy registrovaná v Srbskej republike. Jeden z jej konateľov, Eduard Gruy, pre portál energia.sk uviedol, že myšlienka investovať do fotovoltaiky na Balkáne vznikla pred dva a pol rokmi.

Samotná výstavba prebehla podľa investora bez problémov, hoci s miernym časovým sklzom. Išlo o dôsledok náročného administratívneho konania. „Banky, stavebné úrady, kataster, súdy, majú na všetko svoje procedúry a vyžaduje si to svoj čas. Napriek tomu sme stihli všetky dôležité termíny a elektráreň dnes pracuje na plný výkon,“ vysvetlil Gruy. Ďalšie investičné projekty v Srbsku spoločnosť zo Slovenska zatiaľ neplánuje.

Srbská vláda vypracovala legislatívne podmienky pre podporu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov. Investor zo Slovenska ich splnil a získal štatút tzv. zvýhodneného výrobcu. Vo fotovoltaike dnes v Srbsku funguje systém výkupných cien, podobne ako na Slovensku. Pre slovenský investičný projekt sa určila výkupná cena 230 EUR/MWh na obdobie 12 rokov.

Na slávnostnom otvorení elektrárne sa zúčastnil Minister baníctva a energetiky Srbskej republiky Aleksandar Antić a slovenský veľvyslanec v Srbsku Ján Varšo.

Prioritou Srbska je hydroenergia

Srbsko vypracovalo Národný akčný plán pre obnoviteľné zdroje energie. Ten predpokladá, že do roku 2020 sa zvýši podiel obnoviteľných zdrojov na hrubej konečnej spotrebe energie na 27 %. Stanovené ciele, ktoré podporuje aj Európska únia, plánuje vláda dosiahnuť predovšetkým pripájaním veľkých hydroelektrární do siete. Energetický mix krajiny doplnia v menšej miere aj ostatné alternatívne zdroje. Perspektívna je najmä výroba elektriny z biomasy.

Pokiaľ ide o rozvoj fotovoltaiky, domáca vláda si pre takéto zdroje stanovila limit do max. 5 MW inštalovaného výkonu. Výkupná cena elektriny vyrobenej zo slnka sa znižuje na základe veľkosti elektrárne. V Srbsku existuje takisto štátna podpora pre strešné inštalácie. „V dnešnej dobe sú v Srbsku rentabilné len inštalácie na strechách do 30 kW,“ uzavrel Gruy. 

© energia.sk

Foto: Eduard Gruy/Prima Energy

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.