Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
lany solarnych panelov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ steel & silicon (licencia Creative Commons)
13. septembra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Fotovoltaika v ČR možno príde o podporu

Ministerstvo priemyslu a obchodu ČR predstavilo „kladivo na fotovoltaiku“. V piatok informovalo o návrhoch opatrení, ktoré by mali obmedziť neúmerný rozmach tohto energetického odvetvia.

Minister Martin Kocourek chce zrušiť podporu tým slnečným elektrárňam, ktoré sa postavili na poľnohospodárskej pôde. Dotácie sa nechajú iba fotovoltaickým inštaláciám na strechách budov. Okrem toho sa majú zdaniť i príjmy spojené s prevádzkou elektrární, uviedol minister po piatkovom (10.9.) stretnutí s prezidentom Václavom Klausom, ktorý je za ešte razantnejší postup vlády v tejto oblasti.

Vláda tiež chce vytvoriť monitorovací výbor, ktorý budú tvoriť odborníci. Ich úlohou bude pravidelné vyhodnocovanie podpory výroby elektriny z OZE. Závery chce vláda využiť na reguláciu odvetvia.

V súvislosti s fotovoltaikou sa v ČR v ostatných týždňoch veľa diskutuje o odhadoch miery zdraženia elektriny od budúceho roka. Odhady ministerstva sa blížia k 20 percentám, česká fotovoltaická asociácia CZEPHO odhaduje nárast na 8 percent a podpredseda Energetického regulačného úradu (ERÚ) Blahoslav Němeček vyhlásil, že odhady bude možné vydať až na konci septembra, informoval český denník E.15.cz.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.