Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solar nemecko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Wayne National (licencia Creative Commons)
9. septembra 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Fotovoltaika je v Nemecku stále viac konkurencieshopná, dotácie klesnú

Celková inštalovaná kapacita solárnej energie dosiahla len v júni a júli približne 1.250 MW, čo je viac než za prvých päť mesiacov tohto roka.

Vláda predpokladala, že subvenciu by mohla v budúcom roku znížiť o 9 %. Vzhľadom na to, že situácia v odvetví sa ale opäť zlepšuje, dotácie sa zrejme znížia až o 15 %. Nemci subvencie postupne obmedzujú každý rok.

Dotácia sa poskytuje formou tzv. výkupných cien. Ide o náklady, ktoré sa platia producentom energie z obnoviteľných zdrojov, kam patrí aj solárna energie. Tento spôsob výroby energie je pre vysoké vstupné náklady stále nerentabilný a subvencie sú preto pre firmy z tohto odvetvia veľmi dôležité.

Vláda subvencovaním solárnej energie chcela obmedziť produkciu z tradičných fosílnych zdrojov, ktoré sú škodlivé voči životnému prostrediu. Väčšina vlád incýh krajín chce dotácie poskytovať dovtedy, než bude energia  z obnoviteľných zdrojov konkurencieschopná. Ceny solárnych panelov sa v posledných rokoch znižujú o desiatky percent.

Nemecká vláda chcela subvencie znížiť už v júli. Od zámeru ale ustúpila, pretože inštalácia solárnych panelov od začiatku roka prudko klesla.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.