Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solar nemecko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Wayne National (licencia Creative Commons)
28. júla 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Fotovoltaický sektor v Nemecku je na vzostupe

Solárna energetika počas prvého polroka zaznamenala v Nemecku výrazný nárast. Za prvých šesť mesiacov boli nainštalované solárne zariadenia s výkonom 3 gigawatty, informoval Matthias Kurth šéf Agentúry pre spolkové siete. Minulý rok, ktorý bol rekordným pre nemecký fotovoltaický sektor dosiahli všetky nainštalované zariadenia výkon 3,8 GW. Hlavnou príčinou rozmachu fotovoltaického sektoru je zákon, ktorý vstúpil do platnosti 1. júla. Novým zákonom nemecká vláda znížila výkupnú cenu elektriny zo slnka. 

Výkupná cena elektriny vyrobenej zo slnka sa oproti minulosti výrazne znížila a pokles cien bude pokračovať aj v budúcnosti. Inštalovaním kolektorov ešte v prvom polroku si výrobcovia zabezpečili výhodné výkupné ceny, pretože vláda pevnú cenu garantuje na obdobie 20 rokov. Štátna podpora v Nemecku je určená pre solárne zariadenia inštalované na strechách budov aj na voľnej ploche. Podiel elektriny vyrobenej v solárnych elektrárňach v Nemecku dosahuje 1 %.

Do  konca septembra sa výkupná cena za elektrinu vyrobenú na strešných inštaláciách zníži o 13 %, o 12% z inštalácií na hospodárskej pôde a o 8% zo zariadení ktoré sa nachádzajú v bývalých priemyselných alebo vojenských areáloch. Od 1. októbra sa cena pre všetky kategórie zníži ešte o 3 %. Výkupná cena v roku 2009 na strešné inštalácie bola 43.01 centov za 1kWh a 31.94 centov/1kWh pre plošné inštalácie. Od 1. januára boli zredukované o 9 a 11 %.

Plánované škrty vo výkupných cenách len pár dní dozadu oznámila aj nová vláda v Česku. V rovnakej situácii sa ocitol aj fotovoltaický sektor v Taliansku. Talianska vláda 9. júla oznámila postupné zníženie dotácií na podporu solárnej energie v rokoch 2011 až 2013. V roku 2011 by mali výkupné ceny klesnúť o 20 až 30 %. Podobné plány má aj španielska vláda.

Vlády v jednotlivých krajinách argumentujú, že škrty vo výdavkoch štátu na podporu solárnej energie v prvom rade znížia výdavky obyvateľov za elektrinu. Ďalším argumentom je aj výrazné zníženie investičných nákladov pre solárne technológie za posledné roky.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.