Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FV elektraren - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: Fotovoltaická elektráreň. Foto: SITA/Jozef Jakubčo.
3. augusta 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Fotovoltaické elektrárne v ČR sú čoraz produktívnejšie

Za prvých päť mesiacov tohto roka vyrobili fotovoltaické elektrárne v susednej Českej republike 890 GWh elektriny. Ako uviedol Energetický regulačný úrad (ERÚ) minulý rok za rovnaké obdobie vyrobili slnečné zdroje 175 GWh elektriny a celoročná produkcia predstavovala 616 GWh.

Takmer 2 tis. MW inštalovaného výkonu

Prudký nárast výroby súvisí s tým, že výhodné štátne dotácie v minulom roku prilákali do sektoru fotovoltaiky rad investorov. Za uplynulý rok sa inštalovaný výkon slnečných elektrární zvýšil viac ako štvornásobne (na približne 1.950 MW).

Z celkového množstva vyrobenej elektriny však tvorí tá zo slnka len malý zlomok. Celkovo za prvých päť mesiacov vyrobili všetky české elektrárne takmer 38.000 GWh. Fotovoltaické elektrárne teda tvoria necelé tri percentá. Výroba zo solárnych zdrojov však priebežne v priebehu roka narastá so zlepšujúcim sa počasím. V januári napríklad registrovali slnečné zdroje 39 GWh, v máji to už bolo 294 GWh.

Podľa ERÚ je počas slnečných dní vďaka týmto zdrojom často prebytok elektriny v sústave. Prenosová sústava ale zatiaľ nestály výkon fotovoltaiky zvláda. Prevádzkovateľ sústavy ČEPS každý deň nastavuje mix podporných služieb pre vykrytie nestáleho výkonu fotovoltaických elektrární.

ČEPS: Nové zdroje s odchýlkou najskôr v septembri

Pre neustály výkon a možný negatívny vplyv na prenosovú sústavu odmieta ČEPS vydávať zmluvy o pripojení nových solárnych a veterných elektrární do siete. Stop stav na pripojenie týchto zdrojov trvá už rok a pol. ČEPS teraz vyhodnocuje vplyv obnoviteľných zdrojov na bezpečnú prevádzku sústavy a v septembri by mal rozhodnúť, či stop stav zruší.

V dôsledku rozvoja fotovoltaických elektrární hrozilo, že tento rok v Českej republike dôjde k výraznému zdraženiu elektriny a vláda preto pristúpila k sérii opatrení, ktoré rast cien obmedzili na priemerných päť percent. Jedným z týchto opatrení je tiež 26-percentná daň za výrobu solárnej energie, pre ktorú sa chcú teraz desiatky investorov súdiť so štátom.

Text: ČTK, energia

Ilustračná foto: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.