Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
MVE Dobšiná - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
MVE Dobšiná III. Foto: TASR/Oliver Ondráš
18. marca 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

FOTOobrazom: Vodná elektráreň Dobšiná zblízka

Koncom sedemdesiatych rokov sa uvažovalo nad využitím prietoku z rieky Hnilec, ktorý sa cez Prečerpávaciu vodnú elektráreň (PVE) Dobšiná prevádza do povodia rieky Slaná. Výsledkom tejto snahy bolo v roku 1994 uvedenie malej vodnej elektrárne Dobšiná II do prevádzky a v tomto roku k nej pribudla malá vodná elektráreň Dobšiná III.

Vodné dielo Dobšiná pozostáva z hornej nádrže Palcmanská Maša na rieke Hnilec, dolnej nádrže vo Vlčej doline, vyrovnávacej nádrže pod Dobšinou na Dobšinskom potoku a prečerpávacej vodnej elektrárne Dobšiná I. a dvoch malých vodných elektrární Dobšiná II. a III. Celkový inštalovaný výkon je 26,315MW a ročná predpokladaná výroba je 45.000 MWh. Zaujímavosťou riešenia tejto vodnej stavby je prevedenie vôd z povodia rieky Hnilec do povodia Dobšinského potoku, čo umožňuje energeticky využívať výškový rozdiel 285,5 m medzi jednotlivými údoliami.

Slovenské elektrárne predstavili novú elektráreň Dobšiná III v novembri 2013 pri príležitosti 60. výročia prevádzky prečerpávacej elektrárne Dobšiná a 100. výročia malej vodnej elektrárne Rakovec. Do prevádzky ju uviedli v januári tohto roka.

Dobšiná III má spád 9,80 m a prietok 3,20 m3/s. Na výrobu elektrickej energie sa využíva jedna horizontálna Kaplanova turbína s priemerom obežného kolesa 0,75 m a s asynchrónnym generátorom. „Elektráreň je síce malá, čo sa týka výkonu a výroby, ale zložitosťou návrhu, realizácie a náročnosťou inžinierskej činnosti sa môže rovnať omnoho väčším sestrám,“ informujú Slovenské elektrárne. Elektráreň je bezobslužná, plne automatická. Riadiaci a informačný systém umožňuje riadiť prevádzku priamo z hydroenergetického dispečingu v Trenčíne.

„Projektom výstavby  malej vodnej elektrárne Dobšiná III rozšírila spoločnosť svoje výrobné portfólio obnoviteľných zdrojov, ktorým opätovne zvýšia súčasný  90% podiel elektriny vyrobenej bez  produkcie škodlivých emisií,“ uviedla pre portál energia.sk hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová.

Vodná elektráreň Dobšiná je v prevádzke od 1953

Prečerpávacia vodná elektráreň Dobšiná je prvou väčšou prečerpávacou vodnou elektrárňou na Slovensku. Je v prevádzke už od roku 1953 a po rekonštrukcii v roku 2003 sa jej výkon zvýšil na 2x 12 MW. Má trojstrojové horizontálne usporiadanie. Na jednej osi má v strede motorgenerátor a na jednej strane je Francisova turbína a na druhej vysokotlakové čerpadlo.

Dobšiná Dobšiná II Dobšiná III
Kategória prečerpávacia prietočná
Rok uvedenia do prevádzky 1953 1994 2014
Tok Hnilec Dobšinský potok prietoky odtekajúce z vyrovnávacej nádrže Dobšiná
Inštalovaný výkon 24 MW 2 MW 0,315 MW
Typ turbíny Francis Kaplan-horizontálna Kaplan-horizontálna
Prietok 2x 4,5 m3.s-1 1x 6 m3.s-1 3,2 m3.s-1
Počet turbogenerátorov 2 1
Priemerná ročná výroba 62.03 GWh 3.81 GWh 1.5 GWh

Celkový inštalovaný výkon vodných elektrární v portfóliu Slovenských elektrární je 1 652,7 MW, čo je približne 30% z celkového inštalovaného výkonu spoločnosti. Z toho je v prietočných vodných elektrárňach inštalovaných 736,6 MW a v prečerpávacích vodných elektrárňach 916,4 MW. Podiel vodných elektrární na ročnej výrobe elektrickej energie dosahuje od  13 do 20 %.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.