Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Radičová v JE Bohunice
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Iveta Radičová počas návštevy - kontrolného dňa v jadrovej elektrárni v Jaslovských Bohuniciach. Foto: Slovenské elektrárne - Enel
26. októbra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Fond chce ukončiť posúdenie predaja Slovenských elektrární do konca roka

Fond národného majetku SR (FNM) aj napriek pádu vlády Ivety Radičovej pokračuje v prácach na vyrovnaní sa s talianskou spoločnosťou Enel za predaj 66-percentného podielu Slovenských elektrární, a.s. (SE). Pre agentúru SITA to potvrdil riaditeľ kancelárie predsedníčky výkonného výboru FNM Miloslav Homola. Celý proces by sa mohol ukončiť do konca tohto roka. „Ekonomické a právne posúdenie vybraných účtovných položiek auditovanej účtovnej závierky spoločnosti Slovenské elektrárne k 26. aprílu 2006 bude ukončené do konca tohto roka,“ uviedol Homola.

Fondu národného majetku budú radiť pri vyrovnaní sa s talianskou spoločnosťou Enel bratislavské spoločnosti TPA Horwath A&A, s.r.o. a Advokátska kancelária Bugala-Ďurček, s.r.o. Tieto firmy nanovo ekonomicky a právne posúdia účtovnú závierku slovenského dominantného výrobcu elektrickej energie k spomínanému 26. aprílu 2006, kedy sa Enel po podpise záverečných dokumentov stal majoritným akcionárom Slovenských elektrární.

Štát sa chcel s Enelom vyrovnať už počas bývalej vlády Roberta Fica. Bývalý minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek predložil koncom roka 2009 na schválenie vláde SR návrh spôsobu ukončenia privatizácie SE tak, že žiadna zo zmluvných strán nie je povinná uhradiť druhej zmluvnej strane žiadnu dodatočnú platbu ako úpravu kúpnej ceny, tzv. nulový variant. S takýmto návrhom vtedy nesúhlasila koaličná strana SNS. Tá žiadala od Enelu doplatok za predaj Slovenských elektrární. Do minuloročných parlamentných volieb sa tak bývalá vláda nestihla s Enelom vyrovnať.

Spoločnosť Enel v nadväznosti na materiál vypracovaný bývalým vládnym kabinetom podľa Homolu vyzvala súčasné vedenie FNM a Ministerstva hospodárstva SR k realizácii dohodnutého nulového variantu s cieľom definitívneho ukončenia procesu privatizácie Slovenských elektrární. Návrh vypracovaný bývalým ministrom hospodárstva a bývalým vedením fondu sa však novému vedeniu fondu nepozdával. Tomu sa nepáčil najmä spôsob výberu poradenskej spoločnosti Tax-Audit, ktorá radila štátu pri vypracovaní tzv. nulového variantu.

„Výber tejto spoločnosti bol minulým vedením FNM realizovaný oslovením troch uchádzačov, zverejnením výzvy na verejne prístupnom mieste a vyhodnotením doručených ponúk záujemcov. Preto sa súčasné vedenie rozhodlo v tak vážnej veci ako je ukončenie celej transakcie privatizácie SE vypísať transparentný medzinárodný tender,“ zdôvodnil v júni Homola otvorenie otázky vyrovnania sa s Enelom.

Slovensko podpísalo s firmou Enel záverečné dokumenty o predaji 66-percentného podielu Slovenských elektrární v apríli roku 2006. Enel zaplatil za Slovenské elektrárne 839 mil. eur. Zvyšných 34 % akcií Slovenských elektrární zostalo v rukách Fondu národného majetku SR, akcionárske práva v elektrárňach však vykonáva ministerstvo hospodárstva. Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. Slovenské elektrárne generujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu.

SITA, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.