Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. októbra 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Fond banky Macquarie kupuje 30 % akcií v EP Infrastructure

Investičný fond Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA) sa stane minoritným akcionárom v spoločnosti EP Infrastructure (EPIF). Český holding EPH si ponechá zvyšných 70 % akcií v EPIF. Minulý rok sa nahlas uvažovalo nad tým, že EPH by mohol ponúknuť zhruba 15 % akcií EPIF na burzu v Londýne a Prahe. Nakoniec sa ale EPH rozhodol, že od tohto plánu ustúpi.

„Tešíme sa na budúcu spoluprácu a sme presvedčení, že nový minoritní akcionár bude pre EPIF prínosom aj z pohľadu know-how, a to nielen v oblasti financií, napríklad financovania a ratingu, ale tiež v strategickej diskusii v jednotlivých predmetoch podnikania EPIF. Macquarie a jeho konzorciálni partneri totiž patria medzi popredných globálnych investorov do energetickej infraštruktúry a majú preto mimoriadne cenné globálne know-how v tejto oblasti,“ uviedol Daniel Křetínský, predseda predstavenstva EPH.

Transakcia podlieha schvaľovaniu antimonopolných úradov, ktorých verdikt  sa očakáva začiatkom budúceho roka.

EPIF je v súčasnosti najväčším poskytovateľom infraštruktúrnych služieb v oblasti energetiky v regióne strednej Európy. Na Slovensku pôsobí prostredníctvom akcií v SPP Infrastructure v preprave (Eustream), distribúcii (SPP-distribúcia) i skladovaní zemného plynu (Nafta, Pozagas). V Česku kontroluje väčšinový podiel v Pražskej teplárenskej a 96 % akcií v maďarských teplárňach Budapesti Erömü, ktoré vykurujú polovicu metropole.

© energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.