FNM sa chce vyrovnať s Enelom za predaj Slovenských elektrární do konca roka
Fond národného majetku SR (FNM) sa chce vyrovnať s talianskou spoločnosťou Enel za predaj 66-percentného podielu Slovenských elektrární, a.s. (SE) do konca tohto roka. Fond už hľadá spoločnosť, ktorá nanovo posúdi účtovnú závierku slovenského dominantného výrobcu elektrickej energie k 26. aprílu 2006. „Proces verejného obstarania poskytovateľa služieb za účelom ekonomického a právneho posúdenia vybraných účtovných položiek auditovanej účtovnej závierky sme zahájili. Predpokladáme, že ukončenie celej transakcie a tým aj ukončenie celého procesu privatizácie Slovenských elektrární bude do konca roka 2011,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ kancelárie predsedníčky výkonného výboru FNM Miloslav Homola.
Štát sa chcel s Enelom vyrovnať už počas bývalej vlády Roberta Fica. Bývalý minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek predložil koncom roka 2009 na schválenie vláde SR návrh spôsobu ukončenia privatizácie SE tak, že žiadna zo zmluvných strán nie je povinná uhradiť druhej zmluvnej strane žiadnu dodatočnú platbu ako úpravu kúpnej ceny, tzv. nulový variant. S takýmto návrhom vtedy nesúhlasila koaličná strana SNS. Tá žiadala od Enelu doplatok za predaj Slovenských elektrární. Do minuloročných parlamentných volieb sa tak bývalá vláda nestihla s Enelom vyrovnať.
Spoločnosť Enel v nadväznosti na materiál vypracovaný bývalým vládnym kabinetom podľa Homolu vyzval súčasné vedenie FNM a Ministerstva hospodárstva SR k realizácii dohodnutého nulového variantu s cieľom definitívneho ukončenia procesu privatizácie Slovenských elektrární. Návrh vypracovaný bývalým ministrom hospodárstva a bývalým vedením fondu sa však novému vedeniu fondu nepozdával. Tomu sa nepáčil najmä spôsob výberu poradenskej spoločnosti Tax-Audit, ktorá radila štátu pri vypracovaní tzv. nulového variantu. „Výber tejto spoločnosti bol minulým vedením FNM realizovaný oslovením troch uchádzačov, zverejnením výzvy na verejne prístupnom mieste a vyhodnotením doručených ponúk záujemcov. Preto sa súčasné vedenie rozhodlo v tak vážnej veci ako je ukončenie celej transakcie privatizácie SE vypísať transparentný medzinárodný tender,“ dodal Homola.
Fond vo februári zverejnil vo vestníkoch predbežné oznámenie o vyhlásení tendra na ekonomické a právne posúdenie účtovníctva Slovenských elektrární. Záujemcov, ktorí do konca marca prejavili záujem o užšiu súťaž, zaradil fond do procesu obstarávania. „Ďalším krokom v procese obstarávania je zaslanie výzvy na predkladanie ponúk a zaslanie súťažných podkladov uchádzačom, ktorí splnili podmienky účasti. Kritériom na vyhodnotenie ponúk bude ekonomicky najvýhodnejšia ponuka,“ konštatoval Homola. Lehota na predkladanie ponuky uplynie v polovici júla tohto roka.
Slovensko podpísalo s firmou Enel záverečné dokumenty o predaji 66-percentného podielu Slovenských elektrární v apríli roku 2006. Enel zaplatil za Slovenské elektrárne 839 mil. eur. Zvyšných 34 % akcií Slovenských elektrární zostalo v rukách Fondu národného majetku SR, akcionárske práva v elektrárňach však vykonáva ministerstvo hospodárstva. Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. Slovenské elektrárne generujú 5.737 megawattov inštalovaného výkonu.
Zdroj: (c) SITA