Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. augusta 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Firmy z EÚ a USA majú otvorenú cestu do ukrajinského plynárenstva

„Rada podporuje úsilie Komisie uľahčiť obnovenie rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom o podmienkach dodávok plynu a nalieha na obe strany, aby dosiahli dohodu čo najskôr,“ uvádza sa v dokumente,ktorý v piatok schválili ministri zahraničia členských štátov EÚ.

Dohoda je podľa nich „kritická“ pri zaistení bezpečnosti dodávok pre Ukrajinu a tiež pre jeho bezproblémový tranzit. „Žiadna strana by nemala prijať akékoľvek kroky, ktoré by to mohli negatívne ovplyvniť,“ upozornila Rada EÚ, ktorá tiež ukrajinské úrady vyzvala, aby s Európskou komisiou koordinovali akékoľvek akcie, ktoré by mohli ohroziť dodávky energie do Únie.

Ministri sa však priamo nevyjadrili k sankčnému zákonu, ktorý prijal ukrajinský parlament a umožňuje zákaz tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu. Podľa informácií agentúry ITAR by sa tento zákaz mohol  z plánovaného zoznamu sankcií vyňať.

Bezpečnosť dodávok vrátane lepšie vzájomných prepojení má podľa ministrov zahraničia pre EÚ „najvyšší význam“.

Investície zo západu sú vítané

Rada EÚ zopakovala, že ukrajinská tranzitná sieť urgentne potrebuje modernizáciu.

Deň predtým ukrajinský parlament schválil v druhom čítaní zákon o reforme systému prepravy a skladovania plynu v krajine. Vláda si má v spoločnosti, ktorá bude prevádzkovať plynovody, ponechať 51 % akcií. Zvyšný podiel budú môcť získať investori z krajín EÚ alebo USA. Od firiem sa však očakáva, že odhalia všetky informácie o štruktúre svojho vlastníctva a majú aspoň 5-ročnú skúsenosť v prevádzkovaní prepravnej siete.

Americké a európske firmy tiež budú môcť získať menšinový podiel v novej firme, ktorá bude prevádzkovať podzemné zásobníky plynu.

Zrušenie monopolu Naftogazu a reforma plynárenstva bola aj jednou z podmienok finančnej pomoci zo strany Medzinárodného menového fondu.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.