Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bezpecnost energetika program reformy novela
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
12. apríla 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Firmy uvádzajú chýbajúce opatrenia na zvyšovanie energetickej bezpečnosti v národnom programe reforiem

V zásadnej pripomienke k materiálu na to upozorňuje Klub 500. Žiada pritom prepracovanie programu tak, aby jeho priority boli v súlade s aktuálnym vývojom slovenskej, európskej a svetovej ekonomiky.

Národný program reforiem nereflektuje ani na najnovší vývoj v svetovej ekonomike po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine. V tejto súvislosti by hlavnou výzvou pre Slovensko malo byť vytvorenie podmienok pre zabezpečenie ropy a plynu pre chod ekonomiky Slovenska,“ upozorňujú firmy s tým, že Slovensko je na 100 % závislé od ruskej ropy a má 85 % závislosť na ruskom plyne.

Pre Slovensko pritom podľa Klubu 500 nie je technicky možné zabezpečiť okamžité alternatívne dodávky plynu pre potreby ekonomiky, a to vzhľadom na kapacity terminálov a kapacity prepravných spoločností, ale aj vzhľadom na obmedzené kapacity ťažobných spoločností. Zdôrazňuje, že zastavenie ruského plynu bude mať na slovenskú ekonomiku devastačné dôsledky.

Firmy taktiež materiálu vyčítajú, že v ňom úplne absentuje téma systematickej podpory inovácií, zvyšovania produktivity práce a zvyšovania konkurencieschopnosti podnikov a nesúhlasia taktiež so zadefinovanými problémami a prioritami reforiem vzdelávacieho systému na Slovensku. Ten je totiž z pohľadu Klubu 500 v prvom rade poznačený absolútnym nesúladom s potrebami trhu práce.

Ministerstvo financií SR predstavilo Národný program reforiem Slovenskej republiky 2022 koncom marca. Jeho cieľom je poskytnúť komplexný prehľad o realizovaných a plánovaných opatreniach, ktorými naša krajina reaguje na špecifické odporúčania Rady EÚ, a to bez ohľadu na zdroj financovania týchto reforiem a súvisiacich investícií.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.