Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
+
Foto: ilustračné, GettyImages
21. februára 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Firmy a samosprávy už môžu žiadať o dotáciu na vysoké ceny energií

Samosprávy či firmy už môžu žiadať Ministerstvo hospodárstva SR o dotácie na vysoké ceny energií. Ministerstvo hospodárstva SR v utorok zverejnilo výzvu na kompenzácie vysokých cien energií.

Kompenzovaných bude 80 % oprávnených nákladov, ktoré sa vypočítajú ako rozdiel nákupnej ceny komodity a cenového stropu pre komoditu, ktorý je v prípade elektrickej energie stanovený vo výške 199 eur za megawatthodinu a v prípade plynu vo výške 99 eur za megawatthodinu. Maximálna suma dotácie na jeden subjekt môže byť vo výške 200-tisíc eur mesačne.

Žiadosti o dotácie

O dotáciu môžu požiadať za január, február a marec firmy, športové kluby, kultúrne inštitúcie či cirkevné organizácie. „O kompenzácie sa môžu uchádzať ľudovo povedané subjekty, ktoré majú IČO a vlastný elektromer či plynomer,“ uviedol na tlačovej besede minister hospodárstva Karel Hirman.

Platnosť výzvy pre firmy a organizácie je do konca júna tohto roka, čiže do konca júna môžu žiadatelia požiadať o kompenzácie na drahé energie za prvý kvartál.

Zoznam oprávnených žiadateľov

Výzva pre verejnú správu je platná do konca februára budúceho roka. Celkovo je pre verejnú správu vyčlenených 200 miliónov eur. Podmienky výzvy a postup predkladania žiadostí sú rovnaké ako v prípade schémy pomoci pre firmy.

Žiadateľom môže byť právnická osoba zapísaná v štatistickom registri organizácií v sektore verejnej správy. Zoznam oprávnených žiadateľov je už zverejnený na webovej stránke rezortu.

Školy a školské zariadenia

O dotácie neprídu ani školy a školské zariadenia, ktoré nie sú v zozname oprávnených žiadateľov. Školy, škôlky a školské zariadenia v súčasnosti podľa Hirmana sumarizuje ministerstvo školstva. To má následne zaslať požiadavku ministerstvu hospodárstva, ktoré poskytne danej škôlke či škole kompenzácie na drahé energie.

Minister Hirman sľubuje, že subjekty sa ku kompenzáciám dostanú čo najrýchlejšie, do niekoľkých dní. „Nemusím dávať sľuby, ale môžem hovoriť o faktoch z decembra minulého roka. Ak tá žiadosť bola správne podaná, tak v decembri do štyroch piatich dní odišla platba na účet žiadateľa,“ dodal Hirman.

Minister hospodárstva Hirman zatiaľ nevedel povedať, či štát bude kompenzovať drahé energie aj za ďalšie mesiace (apríl – december). „Uvidíme, ako dopadne prvý kvartál, uvidíme, že čo bude ďalej. Ak posúdime, že si budeme môcť dovoliť pomáhať zo spoločnej kasy aj naďalej, tak ja osobne budem za,“ povedal Hirman.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.