Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. augusta 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Firmu Oncor neprevezme Buffettov Berkshire Hathaway, získa ju Sempra Energy

Firmu Oncor, ktorá je najväčšou distribučnou spoločnosťou v Texase, vlastní firma Energy Future Holdings. Na základe dohody zo začiatku júla mal zreorganizovanú Energy Future Holdings, ktorá sa v roku 2014 dostala pod bankrotovú ochranu, prevziať Berkshire Hathaway. Tým by získal aj Oncor. Hodnota kontraktu dosiahla 9 miliárd USD (7,65 miliardy eur), čo predstavovalo jednu z najväčších akvizícií spoločnosti Berkshire Hathaway. Očakávalo sa, že prevzatie bude dokončené vo 4. štvrťroku tohto roka.

Situácia sa skomplikovala, keď najväčší veriteľ firmy Energy Future Holdings, ktorým je hedžový fond Elliott Management, predaj v prospech konglomerátu Warrena Buffeta zamietol s tým, že ponuka je veľmi nízka. Elliott Management sa zároveň pokúsil dať dokopy vlastnú ponuku v hodnote 9,3 miliardy USD. V reakcii na nesúhlas fondu ohľadne Berkshire Hathaway do hry vstúpila Sempra Energy, ktorá sa o Oncor začala uchádzať až v ostatných troch týždňoch.

Sempra Energy ponúkla za Oncor 9,45 miliardy USD v hotovosti. Celková hodnota transakcie sa odhaduje na 18,8 miliardy USD, keďže Sempra Energy plánuje prevziať aj dlh firmy Oncor v hodnote 9,35 miliardy USD. Medzitým minulý týždeň Berkshire Hathaway oznámil, že svoju ponuku na prevzatie Oncoru, ktorý poskytuje služby približne 10 miliónom obyvateľov Texasu, nezvýši.

S cieľom získať Oncor firma Sempra Energy prevezme, podobe ako to plánoval Berkshire Hathaway, zreorganizovanú Energy Future, ktorú do bankrotu dostal vysoký dlh spôsobený prepadom cien energií. Dokončenie celej transakcie sa očakáva v 1. polroku budúceho roka. Po dokončení by Sempra Energy mala vlastniť približne 60 % zreorganizovanej firmy Energy Future Holdings.

(1 EUR = 1,1761 USD)

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.