Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ENERGETIKA: Cvičenie „Križovany 2015“
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
5. augusta 2022 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Firma ZSE by sa už onedlho mala stať jediným akcionárom Východoslovenskej energetiky

Ministerstvo hospodárstva SR už predložilo do pripomienkového konania zámer prevodu majetkovej účasti štátu v spoločnosti Východoslovenská energetika Holding. Štát by nemal podľa ministerstva prevodom prísť o majoritný 51-percentný podiel v ZSE ani o kontrolu nad majetkom vo VSE a jej dcérskych firmách.

Nezmenený zostane aj pomer hlasovacích práv a iných ekonomických práv. Vo vzťahu k VSEH a jej dcérskym spoločnostiam sa dokonca bude oproti súčasnému stavu aplikovať spoločná kontrola štátu a spoločnosti E.ON, ktorá drží 49-percentný podiel v ZSE.

Koncom júla 2020 uzatvoril štát a nemecká spoločnosť E.ON memorandum o porozumení, v ktorom sa dohodli o zásadách ich spolupráce vo vzťahu k rozšíreniu činností skupiny E.ON v Slovenskej republiky nadobudnutím 49 % akcií spoločnosti VSEH. V následnej zmluve o budúcej konsolidácii z apríla tohto roku sa obe strany dohodli na konkrétnych úkonoch týkajúcich sa konsolidácie podnikov spoločností VSEH a ZSE.

V zmluve o budúcej konsolidácii sa strany dohodli, že ako prvotný krok konsolidácie oboch podnikov sa uskutoční prevod 100 % akcií v spoločnosti VSEH na spoločnosť ZSE. Spoločnosť ZSE sa tak stane 100-percentným vlastníkom spoločnosti VSEH združujúcej celú skupinu VSE.

Hlavným zámerom prevodu majetkovej účastí štátu v spoločnosti VSEH je konsolidácia činností týchto spoločností s cieľom zvýšenia úspor z rozsahu, zoštíhlenia prevádzkových činností oboch podnikov a integrácie podporných a prevádzkových činností,“ konštatovalo ministerstvo hospodárstva.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.