Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Firma Stredoslovenská distribučná vlani preinvestovala 45 miliónov eur
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
TASR
22. januára 2019 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Firma Stredoslovenská distribučná vlani preinvestovala 45 miliónov eur

„Všetky tieto investície sme zrealizovali s cieľom zvýšiť kvalitu a spoľahlivosť distribúcie elektriny. Spolu s kvalitou sa, pochopiteľne, zvýšila aj bezpečnosť prevádzky,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk riaditeľ divízie Financie a interné služby SSD Radim Greguš, s tým, že okrem samotných investícií do distribučnej siete, spoločnosť investovala aj do plnenia legislatívnej požiadavky inštalácie inteligentných meracích systémov pre vymedzený okruh odberateľov. „Do konca minulé roka sme nainštalovali rádovo 80 tisíc inteligentných meračov z plánovaného počtu 140 tisíc,“ doplnil.

V tomto roku plánujú stredoslovenskí energetici preinvestovať zhruba 47 miliónov eur. „Najvýznamnejšími projektami budú komplexná rekonštrukcia vedenia veľmi vysokého napätia medzi Varínom a Sučanmi, ktoré prechádza veľmi náročným úsekom cez Strečniansku úžinu, ďalej komplexná rekonštrukcia transformovne v Sučanoch a dokončenie výstavby novej rozvodne v Krásne nad Kysucou,“ dodal Greguš. Spoločnosť vlani zaznamenala mierny nárast distribučného objemu. Cez vedenia stredoslovenskej distribučky pretieklo dokopy 6,279 terawatthodín elektrickej energie. Rok predtým to bolo 6,232 terawatthodín elektriny. Konkrétne predpokladané hospodárske výsledky zatiaľ firma nezverejnila.

Greguš však priznal, že výrazný negatívny dopad na hospodárenie spoločnosti má tarifa za prevádzkovanie systému (TPS) určená na podporu výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov a vysokoúčinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla. „Pre našu firmu ide o neúmernú záťaž, ktorá sa už niekoľko rokov negatívne podpisuje pod jej ekonomické výsledky,“ zdôraznil Greguš. Významnými udalosťami vlaňajška boli podľa neho aj rozhodnutia súdov v kauze G-komponent, ktoré boli zatiaľ v neprospech spoločnosti SSD. „Naša spoločnosť však v tejto veci aj naďalej vykonáva právne kroky a využíva všetky dostupné opravné prostriedky. Sme presvedčení, že naša spoločnosť v danej veci postupovala čestne, spravodlivo, ale najmä v súlade s platnou legislatívou a cenovými rozhodnutiami ÚRSO,“ uzavrel Greguš.

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná je regionálnym prevádzkovateľom distribučnej sústavy elektrických vedení na úrovni veľmi vysokého, vysokého a nízkeho napätia. Zabezpečuje distribúciu elektriny na území Banskobystrického, Žilinského a časti Trenčianskeho kraja. Spravuje takmer 35-tisíc kilometrov elektrických vedení, ktoré napájajú zhruba 740-tisíc domácností a firiem. Momentálne zamestnáva 1 309 zamestnancov. Na konci roka 2019 plánuje pološtátny podnik zamestnávať 1 349 ľudí. Jediným akcionárom spoločnosti Stredoslovenská distribučná je Stredoslovenská energetika. V nej má štát 51-percentný podiel a skupina EPH 49-percentný podiel.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.