Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: ilustračné, GettyImages
17. januára 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Firma SEPS je konzervatívna, naďalej počíta s vyššími cenami elektriny

Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) pri diskusiách venovaných plánom na najbližšie roky vychádza z konzervatívneho scenára a predpokladov. Podľa slovenského prevádzkovateľa elektrizačnej prenosovej sústavy súčasná kríza nie je len krátkodobým odrazom vojny na Ukrajine, no do veľkej miery vychádza aj z predchádzajúcich dlhodobých opatrení a rozhodnutí v celej Európskej únii.

Pracujeme so scenármi, ktoré počítajú s vyššími cenami energetických surovín a elektriny ako boli pred rokom 2021 a kde je volatilita na trhu v najbližších rokoch novým normálom. Okrem spomínanej nestability sa pri našom plánovaní venujeme aj východiskám a dopadom energetickej transformácie. Na Slovensku i v celej Európe. Napĺňanie opatrení spojených s touto transformáciou bude v budúcnosti pre SEPS, rovnako aj pre ostatné európske prenosové sústavy, dôležitou strategickou prioritou,“ povedal pre agentúru SITA predseda predstavenstva SEPS Peter Dovhun.

Vojna na Ukrajine

Vojna na Ukrajine sa dotkla aj práce v SEPS. Ako pripomenul šéf SEPS, pre ruskú inváziu na Ukrajine kolegovia zo spoločnosti Ukrenergo požiadali koncom februára minulého roka o núdzové pripojenie prenosovej sústavy ku kontinentálnej Európe. Synchrónne prepojenie s Ukrajinou a Moldavskom sa pôvodne plánovalo o dva roky neskôr.

Je veľmi pozitívne, že sme ani po deviatich mesiacoch núdzového pripojenia nezaznamenali žiaden vážnejší technický problém. Potenciálne krízové udalosti, s ktorými od začiatku počítame, sa neobjavili ani počas mesiacov poznačených mohutným bombardovaním ukrajinskej elektrizačnej sústavy. Núdzové pripojenie Ukrajiny a Moldavska je však z pohľadu množstva práce, času a energie príkladom novej agendy, ktorú priniesol rok 2022,“ dodal Dovhun.

Najvýznamnejšie investičné akcie

V tomto roku plánuje SEPS preinvestovať celkom 73,5 milióna eur. Objemovo najvýznamnejšie investičné akcie, ktorých realizácia bude pokračovať aj v roku 2023, sú výmena vodičov a preizolácia vedenia v úseku elektrická stanica Moldava – elektrická stanica Veľké Kapušany s plánovaným objemom 9,4 milióna eur či preizolácia a výmena vodičov vedenia Podunajské Biskupice – Gabčíkovo s plánovaným objemom 3,7 milióna eur.

V roku 2023 začne SEPS realizovať aj novú investičnú akciu, a to zaslučkovanie 400 kilovoltového vedenia do elektrickej stanice Senica s plánovaným objemom 4 miliónov eur.

V novom roku plánuje SEPS prijať niekoľko desiatok nových zamestnancov. „V súvislosti s energetickou transformáciou, s integráciou slovenskej elektrizačnej sústavy do medzinárodných platforiem, ale i so zvyšujúcimi sa nárokmi na digitalizáciu, či kybernetickú bezpečnosť vytvárame priestor na realizáciu a odborný rast pre kolegyne a kolegov v nových zaujímavých oblastiach,“ konštatoval Dovhun.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.