Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
podzemny zasobnik-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Plynové potrubia centrálneho areálu podzemného zásobníka zemného plynu. Foto: TASR/Tomáš Halász
22. júna 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Firma Pozagas vlani s nárastom zisku o 8 %

Spoločnosť Pozagas, a.s., ktorá prevádzkuje podzemný zásobník zemného plynu, dosiahla v minulom roku čistý zisk vo výške 11,7 mil. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o takmer 8 %. Podnik vlani zaznamenal tržby v objeme 32,7 mil. eur, čo je približne na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcom roku. „Európsky trh s plynom v súčasnosti prebieha výraznými zmenami, ktoré znamenajú najmä väčší počet obchodníkov vstupujúcich na trh, ako aj pohyb z dlhodobých kontraktov na krátkodobé obchodovanie s plynom. Tieto zmeny majú za následok rast likvidity trhu s plynom, ako aj zvyšovanie požiadaviek na kvalitu a flexibilitu infraštruktúrnych služieb zo strany zákazníkov a obchodníkov s plynom,“ uviedla spoločnosť vo svojej výročnej správe.

Spoločnosť spolu s nerozdeleným ziskom z minulých rokov a s minuloročným ziskom eviduje celkový účtovný zisk na úrovni 13,6 mil. eur. Ten by mal takmer celý smerovať na vyplatenie dividend akcionárom. Len 7 tisíc eur by malo ísť do sociálneho fondu. Na investičnú činnosť vynaložil vlani podnik 1,4 mil. eur, čo je zhruba o milión eur menej ako v predchádzajúcom roku. Investičná činnosť bola zameraná najmä na zvyšovanie bezpečnosti prevádzky, na ochranu životného prostredia, na obnovu zariadení a na rozvoj uskladňovacích kapacít. V budúcom roku plánuje spoločnosť predstaviť trhu inovované služby, spočívajúce najmä v novom spôsobe využívania uskladňovacej kapacity zákazníkmi.

Spoločnosť Pozagas je vlastníkom a prevádzkovateľom podzemného zásobníka zemného plynu Láb 4. stavba, ktorý sa nachádza vo východnej časti Viedenskej panvy v blízkosti mesta Malacky. Vlastní a prevádzkuje zhruba 19 % objemu uskladňovacích kapacít Slovenskej republiky. Spoločnosť bola založená v roku 1993 spoločnosťami Slovenský plynárenský priemysel, š. p., Bratislava a Nafta, a. s. Gbely za účelom výstavby a prevádzky podzemného zásobníka zemného plynu Láb 4. stavba. V roku 1994 do spoločnosti kapitálovo vstúpila francúzska plynárenská spoločnosť GdF Suez. SPP a firma Nafta v súčasnosti vlastnia po 35-percentnom podiele podniku Pozagas a zvyšok kontroluje francúzsky investor.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.