Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ZRAM-JAVYS
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: JAVYS
22. januára 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Firma JAVYS vlani vykonala 12 záchytov rádioaktívnych materiálov

Pracovníci spoločnosti JAVYS riešili v uplynulom roku  celkom 12 prípadov záchytu zdrojov ionizujúceho žiarenia neznámeho pôvodu. Podľa hovorkyne štátnej akciovky Agáty Stanekovej išlo predovšetkým o súčiastky poľnohospodárskej a vojenskej techniky, trezor, ale aj požiarne hlásiče.

V porovnaní s rokom 2013, kedy JAVYS zasahoval 32-krát, ide výrazný o pokles výskytu rádioaktívnych materiálov neznámeho pôvodu. „Napriek tomu je potrebné týmto činnostiam naďalej venovať veľkú pozornosť v záujme ochrany životného prostredia v SR pred potenciálnymi záťažami, s dôrazom na dôsledné odhaľovanie pôvodcov týchto materiálov,“ doplnila Staneková.

Proces záchytu podlieha pravidlám pre bezpečné nakladanie s rádioaktívnym materiálom. Po prvotnej identifikácii objektu zmapujú experti spoločnosti JAVYS radiačnú situáciu v okolí miesta jeho výskytu. Vložením do prepravného obalu potom umiestnia materiál do špeciálneho transportného prostriedku, ktorým sa dopraví do certifikovaného skladu v Jaslovských Bohuniciach.

Zachytené rádioaktívne materiály sa následne podrobia dôkladnej rádiologickej analýze. V prípade, že spĺňajú limity pre uloženie v Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov v lokalite Mochovce, budú ďalej spracované a upravené do vláknobetónových kontajnerov. Potom sú transportované na definitívne uloženie v RÚ RAO v Mochovciach. V prípade, že materiály stanovené limity nespĺňajú, sú ďalej bezpečne skladované, až kým nebudú uložené do pripravovaného hlbinného úložiska.

Spoločnosť JAVYS sa zaoberá vyraďovaním jadrových zariadení a spracovaním rádioaktívneho odpadu a vyhoretého jadrového paliva. Vlastníkom 100 % akcií spoločnosti je štát, pričom vykonávateľom akcionárskych práv je Ministerstvo hospodárstva SR.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.