Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kontajner s radioaktívnym materiálom počas preberania historického rádioaktívneho odpadu z depozitu Úradu verejného zdravotníctva v Žiline spoločnosťou JAVYS
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Milo Fabian
24. marca 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Firma JAVYS neprekročila vlani žiaden emisný limit

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) neprekročila v minulom roku žiaden z emisných limitov a množstvá emisií znečisťujúcich látok. Ako informovala hovorkyňa spoločnosti JAVYS Miriam Žiaková, firma vlani vypustila porovnateľné množstvo skleníkových plynov, ako rok predtým.

V oblasti vodného hospodárstva dodržala podľa nej spoločnosť JAVYS limitné hodnoty ukazovateľov znečisťujúcich látok, aj limity objemovej aktivity rádionuklidov stanovených v povolení na vypúšťanie vôd.

V spoločnosti JAVYS je pravidelne kontrolovaná aj kvalita pitnej vody. V minulom roku bolo v akreditovanom laboratóriu vykonaných jedenásť minimálnych a dva úplné rozbory pitnej vody. „Vo všetkých prípadoch boli analyzované vzorky v súlade s limitnými hodnotami,“ dodala Žiaková.

Produkcia ostatných a nebezpečných odpadov závisela v minulom roku od vykonávaných činností pri vyraďovaní jadrových elektrární A1 a V1 v Jaslovských Bohuniciach, rekonštrukčných, stavebných a iných prác. Celková produkcia odpadov bola vlani nižšia ako v roku 2021.

Správa za rok 2022 preukazuje, že prevádzkovanie jadrových zariadení a vyraďovanie jadrových elektrární vykonáva spoločnosť JAVYS v súlade so zákonom o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, výsledkami poprojektovej analýzy a kladnými záväznými stanoviskami MŽP SR k jednotlivým povoleniam,“ uzavrela Žiaková.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s., zabezpečuje v SR činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi v rámci územia SR.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.