Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. júla 2010 Jadrová energia od Energia.skSITA

Fínsko: Technológiu pre časticový urýchľovač budúcnosti

Výskum časticového urýchľovača spojil päť firiem z Fínska. Ich vedecké tímy sa počas jedného roka zúčastňujú na výskume v sídle Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN). Fínskym koordinátorom pre spoluprácu s CERN je Inštitút fyziky v Helsinkách, ktorý zastrešuje päť technických univerzít.

Časticový urýchľovač CLIC bude po dokončení dlhý 48 km, informuje oficiálna stranka Tekes-u. Umiestniť sa má v podzemnom tuneli. Vedecký výskum podporuje projekt MeChanICs s rozpočtom jeden milión euro, ktorý finančne dotuje EÚ. Vedecký výskum má tiež pootvoriť dvere fínskym firmám pri hľadaní dodávateľov komponentov urýchľovača častíc. 

„Posilní to pozíciu Fínska ako technologického dodávateľa pre projekt Kompaktného lineárneho urýchľovača (CLIC) a mimoriadnu fínsku odbornosť vo výskume lineárnych urýchľovačov,“ vyhlásil líder projektu Dr. Kenneth Österberg z Inštitútu fyziky v Helsinkách, informuje Fínska agentúra pre financovanie technológie a inovácií (Tekes).

Inštitút fyziky v Helsinkách prevádzkuje spoločne päť fínskych univerzít. Sú nimi Univerzita Helsinki, Univerzita Aalto, Univerzta Jyväskylä, Technologická univerzita Lappeenranta a Technologická univerzita Tampere, informuje Tekes.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.