Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. novembra 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Fínsko povolilo stavbu prvého jadrového úložiska na svete

Súčasťou trvalého úložiska bude aj zariadenie, kde sa vyhorené palivo nevhodné na ďalšie použitie uzavrie do špeciálnych skladovacích kontajnerov. Stavbu navrhla spoločnosť Posiva, ktorú za týmto účelom založila dvojica fínskych prevádzkovateľov atómových elektrární. Výskum a vývojové práce trvali viac než 40 rokov.

V areáli vyhĺbenom v žulovom masíve asi 450 metrov pod povrchom sa má v budúcnosti uložiť až 6500 ton odpadu. Miestni obyvatelia so stavbou súhlasia. Podobné plány na trvalé úložisko má aj susedné Švédsko. Posiva ale tvrdí, že Švédi s projektom zaostávajú niekoľko rokov.

Na svete je asi 270 000 ton vyhoreného paliva, ktoré sa väčšinou skladuje vo vodných nádržiach pri atómových elektrárňach. Ide však len o dočasné riešenie, lebo palivo predstavuje toxickú záťaž na stovky tisíc rokov.

Podľa projektu firmy Posiva sa má odpad umiestniť do medených sudov, presunúť do podzemia a uložiť do skladovacích štôlní. Sudy budú v štôlňach zasypané bentonitom. Ten poslúži ako izolácia aj ochrana proti prípadnému posunu skalného masívu. V konečnej fáze sa potom každá štôlňa zaleje betónom.  

Pred sprevádzkovaním zariadenia bude Posiva musieť znovu vyhodnotiť dopady úložiska na životné prostredie a tiež možnosť opätovného vyzdvihnutia odpadu, ak to bude v budúcnosti nutné.

Predpokladá sa, že výstavba bude stáť takmer miliardu eur, celkové náklady vrátane prevádzky počas nasledujúcich 100 rokov vyjdú na 3,5 mld. eur.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.