Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. septembra 2014 Jadrová energia od Energia.skSITA

Fínska vláda podporila výstavbu jadrovej elektrárne, zelení opúšťajú vládu

Povolenie pre výstavbu elektrárne s výkonom 1200 megawattov ešte musí schváliť parlament. Dá sa očakávať, že stavbu schvália, lebo štyri vládne strany majú v parlamente tesnú väčšinu.

Fennovoima získala povolenie na výstavbu elektrárne v roku 2010. Musela však požiadať o obnovu povolenia kvôli zmenám veľkosti plánovaného reaktora a dodávateľa. Elektráreň má začať prevádzku v roku 2024.

Odchod zelených z 5-člennej vládnej koalície neznamená okamžitý pád vlády, tá sa ale v 200-člennom parlamente bude opierať len o tesnú väčšinu 102 hlasov.

Elektráreň Fennovoima vlastní ruský Rosatom a konzorcium asi 40 fínskych spoločností nazvané Voimaosakeyhtiö. Rosatom vlastní 34 %, zvyšok by malo mať fínske konzorcium. To má však zatiaľ v projekte len asi 52 %. Podmienkou vlády pre udelenie povolenia je, aby sa podiel fínskeho zastúpenia zvýšil do budúceho leta najmenej na 60 %. Z projektu, ktorého náklady sa odhadujú na 4 až 6 miliárd eur, sa už stiahlo niekoľko investorov. Ukrajinská kríza navyše skomplikovala hľadanie nových finančných prostriedkov.

Fennovoima bude už šiestym reaktorom v krajine. Dnes sú vo Fínsku v prevádzke 4 reaktory, ktoré sa na celkovej spotrebe elektriny v krajine podieľajú zhruba štvrtinou. Ďalší reaktor v Olkiluoto je vo výstavbe.

Energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.