Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. apríla 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Fínska TVO požiadala o licenciu pre omeškanú jadrovú elektráreň

„Táto žiadosť je významným míľnikom. Projekt sa posúva z fáze inštalácie do fáze testovania,“ povedal na tlačovej konferencii projektový riaditeľ Jouni Silvennoinen.

Výstavba jadrovej elektrárne má oneskorenie kvôli problémom s výstavbou a plánovaním. TVO je kvôli tomu v spore s dodávateľom, konzorciom Areva-Siemens. TVO požaduje po francúzsko-nemeckom konzorciu v rámci arbitráže na Medzinárodnej obchodnej komore kvôli oneskoreniu 2,6 miliardy eur. Areva-Siemens podala protinárok s požiadavkou 3,5 mld. eur.

Obidve strany včera odmietli komentovať náklady na projekt a arbitráž. Francúzsky minister hospodárstva Emmanuel Macron nedávno uviedol, že dúfa, že sa podarí konflikt urovnať ešte tento mesiac.

Spor má vo Francúzsku väčšiu dôležitosť. Štátom kontrolovaná energetická firma EDF plánuje prevziať výrobcu jadrových reaktorov Areva, avšak nechce byť zodpovedná za prípadné škody kvôli sporu okolo Olkiluoto.

Hodnota zmluvy na výstavbu jadrového reaktora na kľúč firmou Areva-Siemens je tri miliardy eur. Podľa odhadov ale náklady stúpli až na zhruba 9 miliárd eur.

TVO vlastní fínska energetická firma Fortum a papierenské firmy UPM a Stora Enso.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.