Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. januára 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Fínska firma odchádza z projektu atómky Hanhikivi

Spoločnosť Kesko, ktorá sa primárne venuje prevádzke maloobchodných predajní, už v roku 2014 oznámila, že sa viac na projekte nechce podieľať. V konzorciu Fennovoima mala asi 2-percentný podiel.

Ostatní spoluvlastníci jej ale odchod nechceli umožniť a trvali na tom, že naďalej musí spolufinancovať výstavbu. Náklady projektu elektrárne v Hanhikivi s inštalovaným výkonom 1200 MW sa odhadujú na 6,7 miliardy eur a do prevádzky by sa mala spustiť v roku 2024.

V utorok fínsky arbitrážny súd rozhodol v prospech Kesko.

„Je to koniec prípadu. Rozhodnutie nás teší,“ citovala agentúra Reuters hovorcu firmy. Ostatní zúčastnení sa odmietli vyjadriť alebo neboli k dispozícii.

Z projektu sa už v minulosti stiahli viaceré firmy vrátane nemeckého E.ONu, ktorý mal pôvodne vo firme až 34 % akcií. Tých sa zbavil vo februári 2013. Odstúpil od neho aj najväčší maloobchodný predajca vo Fínsku S-Group či švédsky výrobca kovov Boliden.

Namiesto E.ONu svoju pozíciu v konzorciu posilnil Rosatom, ktorý je aj dodávateľom technológie do atómky. Silnejúci ruský vplyv v projekte a vo fínskej energetike ale vyvolal nevôľu u domácich politikov. V decembri 2014 parlament odsúhlasil tzv. požiadavku o minimálnom vlastníctve firiem z Fínska alebo krajín EÚ.

Projekt túto podmienku takmer nesplnil, konzorciu ale pomohol vstup energetickej spoločnosti Fortum do firmy Voimaosakeyhtio SF, ktorá vo Fennovoime vlastní 66 % akcií a združuje viac než 50 miestnych firiem zo širokého spektra sektorov.

Rozhodnutie súdu môže podnietiť aj odchod iných fínskych firiem z projektu. O predaji svojho podielu vo výške 1,4 % uvažuje napríklad aj výrobca mliečnych výrobkov Valio.

V krajine sa buduje aj ďalšia jadrová elektráreň Olkiluoto 3, ktorú začala stavať francúzska spoločnosť Areva. Rozpočet projektu sa ale niekoľkokrát nafúkol a termín spustenia odsunul. Aktuálne sa sprevádzkovanie atómového bloku plánuje na rok 2018.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.