Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kukurica - biomasa
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Kukuričné pole (biomasa) - ilustračná foto. Zdroj: Flickr.com / snake.eyes (licencia Creative Commons)
15. februára 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Fínska elektráreň na biomasu získala parnú turbínu z Česka

Fínska elektráreň Haapaniemi získala parnú turbínu s výkonom 46 MW, ktorej výrobcom je český koncern Škoda Power. Vlastníkom zdroja na spaľovanie biomasy je spoločnosť Kuopion Energia Oy. Firma zabezpečuje výrobu energií pre stredné Fínsko. Odberateľom vyrobenej elektriny a tepla sa má stať mesto Kuopio s viac než 90 tis. obyvateľmi.

„Projekt je ďalším dôležitým krokom k upevňovaniu pozícií firmy na najnáročnejších trhoch Európskej únie, kde sa kladie dôraz na konkurenčné ceny a je nekompromisne vyžadovaná špičková kvalita,“ dodal generálny riaditeľ Jiří Šmondrk. Fínsko je podľa neho tradičným teritóriom pre turbíny Škoda, ktorých inštalovaný výkon už dosiahol takmer 650 MW.

Elektráreň je vybavená fluidným cirkulačným kotlom s tepelným výkonom zhruba 150 MW tepelných. Bude spaľovať predovšetkým rašelinu, ale tiež drevnú štepku alebo biomasu. “ V súčasnej dobe dokončila firma Kuopion Energia Oy stavbu strojovne a všetko je pripravené pre montáž turbosústroja,“ uviedol riaditeľ. Dokončenie montáže sa plánuje na koniec júla 2011. Potom bude nasledovať uvedenie do prevádzky a skúšky. Predanie zákazníkovi do komerčnej prevádzky sa uskutoční v decembri. Podnik dodal okrem turbíny tiež generátor, prevodovku medzi turbínou a generátorom, riadiaci systém a zaistil montáž vrátane uvedenia do prevádzky.

Škoda Power je výrobcom a dodávateľom zariadení pre elektrárne, predovšetkým strojovní parných turbín. V portfóliu má turbíny s výkonmi od 5 do 1250 MW. Podnik v decembri 2009 kúpila za 11,5 miliardy českých korún strojárska skupina Doosan. Škoda Power utŕžila za rok 2009 rekordných 6,4 miliardy českých korún. V minulom roku podnik s takmer 1.100 ľuďmi plánoval zvýšiť svoje tržby o viac ako pätinu.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.