Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovensky plynarensky priemysel budova bratislava spp mapy.png
Foto: ilustračné, maps.google.com
28. decembra 2023 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Finančná správa vyhrala dlhoročný súdny spor s SPP, plynári sa chceli vyhnúť zdaneniu dividend

Finančná správa uspela v dlhoročnom súdnom spore so Slovenským plynárenským priemyslom (SPP), a.s. o sumu 15,43 milióna eur. V uplynulých dňoch nadobudol právoplatnosť rozsudok Najvyššieho správneho súdu SR, ktorý potvrdil, že postup finančnej správy bol správny pri zistení účelovej zmeny akcionárov SPP s cieľom získať daňovú výhodu v podobe nezdanenia dividend. Informovala o tom finančná správa.

Krátko predtým, ako mal SPP vyplácať svojim akcionárom dividendy, bola v Holandsku jej akcionármi – nemeckou spoločnosťou Ruhrgas Aktiengesellschaft Essen a francúzskou G.D.F. International Paríž, založená spoločnosť Slovak Gas Holding B.V.

Akcionárom SPP sa podľa finančnej správy stala účelovo, s cieľom získať daňovú výhodu v podobe nezdanenia dividend vyplácaných akcionárom zrážkovou daňou. Finančná správa to zistila na základe vykonanej daňovej kontroly dane z príjmov za zdaňovacie obdobie 2003 a dodatočne vyrubila spoločnosti SPP zrážkovú daň vo výške 15,43 milióna eur z dividend vyplatených pre nového akcionára SPP – holandskú spoločnosť Slovak Gas Holding B.V.

Daňová výhoda

Podľa finančnej správy bola holandská spoločnosť „prázdnou“ spoločnosťou, ktorej cieľom bolo získať daňovú výhodu. Ak by sa dividendy vyplatili pôvodným akcionárom SPP, ich suma by sa pri výplate zdanila 15-percentnou sadzbou, respektíve 10-percentnou sadzbou dane.

Keďže sa dividendy vyplácali už novému akcionárovi, uvedená výška zdanenia neplatila. Dividendy vyplatené holandskej spoločnosti neboli zdanené v štáte zdroja príjmu, teda na Slovensku, s využitím oslobodenia vyplývajúceho zo zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia s Holandskom. Zároveň boli oslobodené aj od dane z príjmov v Holandsku podľa ich vnútroštátnych predpisov na základe tzv. „podielového oslobodenia“.

Dividendy „pretiekli“ bez zdanenia cez novozaloženú holandskú spoločnosť prostredníctvom pôžičiek k pôvodným akcionárom, ktorými boli nemecký Ruhrgas Aktiengesellschaft Essen a francúzsky G.D.F. International Paríž.

Zmena štruktúry

Finančná správa posúdila prípad ako zneužitie práva, nakoľko zmena štruktúry jeho akcionárov bola účelová a realizovaná s cieľom získať daňovú výhodu, ktorou bolo nezdanenie dividend pri ich výplate akcionárom v žiadnom z dotknutých štátov.

V uplynulých dňoch nadobudol právoplatnosť rozsudok Najvyššieho správneho súdu SR, ktorý po niekoľkoročnom súdnom konaní vedenom na Slovensku, ako aj na Súdnom dvore EÚ, potvrdil správnosť postupu Finančnej správy a vyzdvihol doktrínu zneužitia práva v oblasti medzinárodného zdaňovania.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.